נושאים חמים

פיצוי של 1.2 מיליון דולר לצלם שהשתמשו בתמונות מהטוויטר שלו

בית המשפט פסק כי שתי חברות מדיה גדולות השתמשו במתכוון בתמונות שהעלה תושב האיטי לטוויטר שלו, ובכך הפרו זכויות יוצרים

חדשות מתפרצות לפני כולם הורידו עכשיו הורידו עכשיו להורדת האפליקציה מ-Google Play להורדת אפליקציה מ-AppStore

שימו לב מאיפה מגיעות התמונות בהן אתם משתמשים: בית המשפט האמריקאי פסק כי על שתי חברות מדיה לשלם פיצוי בסך 1.2 מיליון דולר לצלם דניאל מורל, לאחר שהשתמשו ללא אישור בתמונות שצילם ושפירסם בטוויטר, כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס.

איש מצלם (ShutterStock)
תמונה זו נקנתה באופן חוקי על ידי וואלה! (צילום אילוסטרציה: ShutterStock)

חבר המושבעים פסק כי סוכנות הידיעות הצרפתית וחברת גטי אימג'ס הפרו ביודעין את חוקי זכויות היוצרים, כשהשתמשו בתמונות שצילם דניאל מור במולדתו האיטי אחרי רעידת אדמה שהתרחשה ב-2010.

תחילה טענו בסוכנות הידיעות הצרפתית שתנאי השימוש של טוויטר איפשרו את השימוש בתמונות, אך בית המשפט קבע כי מדיניות החברה אמנם מתירה שיתוף של תמונות ("retweeting", למרחיקי לכת), אבל לא מתירה שימוש מסחרי בהן.

עורכת דין שהגנה על חברת גטי אימג'ס במשפט, מרשה פול, הכריזה שמורל למעשה מבקש מחבר המושבעים "להפוך אותו לצלם החדשות בעל המשכורת הגבוהה ביותר בעולם". עורך הדין ג'ושוע קאופמן, שהגן במשפט על סוכנות הידיעות הצרפתית, טען שמדובר בטעות תמימה והטיל את האחריות דווקא על משתמש אחר בטוויטר, ששיתף את תמונותיו של מורל ללא קישור למקור, ושמשם לקח אותן העורך של סוכנות הידיעות הצרפתית.

זוהי אחת הפעמים הראשונות שבית המשפט מתייחס לאופן בו ניתן להשתמש בתמונות שצולמו על ידי אנשים עצמאיים, ושהופצו באופן פומבי ברשתות החברתיות. לפי עורך הדין של מורל, ג'וזף ביו, הפיצוי על סך 1.2 מיליון דולר הוא העונש המקסימלי שניתן להטיל במסגרת חוק זכויות היוצרים. מספר חברות חדשות שהשתמשו בתמונותיו של מורל בעבר, ביניהן הוושינגטון פוסט, CBS, ABC ו-CNN, הגיעו איתו לפשרה מחוץ לכתלי בית המשפט על סך סכום לא ידוע.