פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   ויקיפדיה בצרות

   יו"ר חברת ויקימדיה: "כרגע, יש לויקיפדיה משאבים כספיים כדי להפעיל את שרתיה רק במשך 3 או 4 חודשים"

   באחד מנאומי הפתיחה בכנס הטכנולוגי Lift07 המתקיים כעת בג'נווה, תיארה פלורנס דבואר, יו"ר חברת [[ויקימדיה]], שהקים ג'ימי וויילס, את מצוקת המשאבים אליה נקלעה העמותה. ויקימידה מפעילה מספר אתרים, ביניהם האנציקלופדיה המקוונת [[ויקיפדיה]], וכן ויקיניוז, ויקידיקשיונרי ואחרים.

   "כרגע, יש לוויקיפדיה משאבים כספיים כדי להפעיל את שרתיה רק במשך 3 או 4 חודשים נוספים. אם לא נשיג מימון נוסף, לא בלתי אפשרי שויקיפדיה עלולה להיעלם", אמרה דבואר לפי ציטוט בבלוג [[rough type]]. דבואר הוסיפה כי יש לוויקיפדיה 350 שרתים, והאתר צריך כ-5 מיליון דולר על מנת לקיים את עצמו. בסבב גיוס תרומות שנערך לאחרונה, הצליחה ויקימדיה לגייס רק מיליון דולר מגולשים.

   המודל הכלכלי של אתר ויקיפדיה מתבסס אך ורק על תרומות הגולשים. דבואר התייחסה לשיטה זו כ"כלכלת מתנות". בנוסף לעובדה שהגולשים הם אלה שמייצרים, עורכים ומתחזקים את התכנים המוצגים באתר, הם גם תורמים מכספם לתפעולו השוטף. עד כה, בחרו בויקיפדיה לא לשלב פרסומות, אך ייתכן שבלעדיהן לא תצליח ויקימדיה להמשיך לממן את אחזקתו השוטפת.

   ג'ימי וויילס, שהיה הרוח החיה מאחורי הקמת ויקיפדיה לפני מספר שנים, פרש מפעילות מלאה בעמותה וכעת הוא "יו"ר של כבוד" בלבד. כעת הוא מתרכז להתרכז בוויקיה, החברה המסחרית שהקים, ואף הכריז על הקמת מנוע חיפוש מבוסס גולשים שצפוי להתחרות בגוגל. לעומת ויקימדיה, ויקיה זכתה להשקעות של 4 מיליון דולר בסבב ראשוני שנערך לפני כשנה ומספר מיליוני דולרים נוספים מחברת אמזון.