פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   מאורת הפורנו של תפוז: בלוג TV חדש

   "בלוג TV" החדש של "תפוז" שינה בשבועיים האחרונים את אופיו של הפורטל והפך אותו לאתר סקס. ב"תפוז" מבינים את הבעייתיות, אבל מכורים לרייטינג

   השבוע הכרתי חבר חדש. לא התכוונתי להתיידד עם אף אחד כששוטטתי בין החדרים של "אדם וחוה" המתפלשים בעירום, של "בן 40 מהקריות" שמזמר "האוטו שלנו גדול וירוק" לעיני הגולשים המעטים שהואילו בטובם להקשיב לו, או בחדרו של הדי-ג'יי הביתי נטול הפנים שמשמיע רק שירי אירוויזיון. כולם אמנם הזמינו אותי להציץ לתוך עולמם בשידור חי בשירות הווידיאו-צ'ט החדש של פורטל "תפוז אנשים", אבל אותי תפס קול אחר, כל כך רגיל, ובכל זאת כל כך לוכד. "קרחאנה, אח שלו! תן לו בראש! תן לו בקבאוואח! עייג'ה עייג'ה עייג'ה!" הוא צועק, משחרר טבעות עשן בחדרו: "יאללה בלאגן! תן לו בדגדגן!" הוא ממשיך.

   מדי פעם הוא חובש משקפי שמש וכיפה סרוגה של נחמן מאומן. דמות נשית נכנסת מדי פעם לחדר ומגישה לבחור בן 31, קנקן של סחלב. "תן לו בסחלב!" אני כותב לו. "תן לו בסחלב!" הוא מדקלם אחרי. "תן לו בקבאוואח!" אני מקליד נמרצות. "תן לו בקבאוואח. יאללה בלאגן!" הוא קורא לי חזרה. יש לו קסם חמקמק של טמאגוצ'י שכנראה קצת קשה לי להבין, אבל אני בכל זאת חוזר ומבקר אותו כבר ארבעה ימים רצופים.

   הרייטינג של "הMלך" מעולם לא גבוה במיוחד. קשה למצוא רגע נתון שבו צופים בו יותר מ-20 איש, וגם הרגעים שבהם מתבוננים בו בפליאה 10 אנשים אינם רבים במיוחד. כבר שבועיים הוא יושב מול המחשב שלו ימים ולילות שלמים, מעשן בשרשרת, שומע מוסיקת טראנס מונוטונית וצורח לתוך המיקרופון את מה שהגולשים המתבוננים בו בחדרו האישי מציעים לו לצרוח. לא ברור איפה הוא גר ומה הוא עושה כשהוא לא ישוב מול מצלמת הרשת שלו ומאייש את חדר "Mלך הסטלנים" בשירות "בלוג TV" של "תפוז". הוא לא מנדב הרבה פרטים על עצמו וגם לא אכפת לו עם מי הוא מדבר. למרות השעות הרבות שלנו ביחד הוא אף פעם לא שאל אותי מי אני, מה אני עושה וכו'. מספיק לו שאני קורא לו "אח שלו" ואומר מדי פעם "תן לו בקרטונאז'!" או "תן לו בבבונאז'!"

   המאמץ לפענח את פשר ההודעות שמשתרשרות מול עיניו ניכר על פניו, אבל כך גם הסיפוק והרצון להתמסר לקהל שצבר. אני כבר מכיר את הפסקול בעל פה. "תן לה בראש! תן לה במשוש! היידה באנגים. עייג'ה, עייג'ה, עייג'ה! בלבלה! קרחאנה!"

   בשבת נדמה שהוא שרוי בהתקף פראנויה קל. "מניאקים לא ייכנסו לפה", הוא צעק פעם אחר פעם, ואותו חיוך שמרוח תמידית על פניו נשאר במקומו גם כשמבקרים לא מפרגנים קראו לו ערס מטונף ומטורף וערבי מסריח. בניגוד לאחרים ב"בלוג TV", הוא גם מתכחש לתחרות על הרייטינג. שום דבר לא מוציא אותו מהסוטול שלא נגמר. "יש חדר סטלנים אחר שלוקח לך את הרייטינג. תצטרך להתפשט כדי שאנשים יישארו פה", כותב לו "רונירון". "רונירון! אח שלו, קרחאנה", הוא מצחקק מול המסך. גם אני לא יכול להתנתק מהמחשב ולמחוק את החיוך הדבילי שנמרח על פני מאז הכרתי את הMלך. אני אוהב את החבר החדש שלי.

   הכל בשביל תשומת לב

   Mלך הסטלנים הוא רק אחד מעשרות גולשים שהחליטו בשבועיים האחרונים להפוך את חייהם למופעי פיפ-שואו. שירות "בלוג TV" שהשיק פורטל "תפוז" לפני כשבועיים מאפשר לכל גולש בעל מצלמת רשת ומיקרופון לפתוח לעצמו תוכנית אישית שהתוכן המשודר בה מעוצב בדמותו. יש גולשים שמסגלים לעצמם פרסונה של שדרני רדיו רגישים ומנסים לדובב את הצופים בהם, אחרים שופכים את הלב באוזני האנשים הבלתי נראים שבצדו השני של המודם, ויש מי שמשמיעים מוסיקה על פי בקשותיהם של הגולשים האחרים, באדיבות קאזה ו-eMule, אבל עיקר הפעילות ב"בלוג TV", והסיבה האמיתית לפופולריות של המיזם, היא ה"פורנו בלוגים" שמתרבים בו בקצב מסחרר.

   זה התחיל ב"אדם וחוה", זוג צעירים בני 28 ו-20 שהתחילו לקיים יחסי מין מול המצלמה ביום השלישי להפעלת השירות, ומאז התמכרו לחוויה והחלו להופיע באתר מדי יום, והמשיך עם זוגות אחרים, מאוננים למיניהם ועם ז'אנר שלם של "נערות מצלמה" קטינות. כשמאות הודעות כתובות טסות כלפי מעלה על המסך שמולם ודוחקות את קודמותיהן אל מחוץ למסך, מתענגים האובייקטים שעל המסך על תשומת הלב המורעפת עליהם, לוטשים תמיד עין על מספר האנשים שנמצאים בחדר הצ'ט ומקצינים את התנהגותם אם נרשמת ירידה ברייטינג. הצופים מודעים לכוחם ומשחררים לעתים תכופות משפטים כמו "עוזבים אותכם, תתחילו להיטחן", או "בחדר של השרמוטות שמראות ציצים יש כבר 368 איש, אם לא תעשו משהו הלך לכם על הרייטינג". הלחץ הזה מצליח להשפיע, במיוחד על אנשים שגם ככה זקוקים בצורה נואשת לתשומת לב. פעם אחר פעם בסוף השבוע האחרון היה אפשר לראות נערות רוקדות ריקודים סקסיים-ילדותיים מול המצלמה ונענות להפצרות של מזילי הריר שבצ'ט לחשוף מדי פעם פטמה מתפתחת או פלח עכוז צעיר.

   מנכ"ל תפוז: "מידת החשיפה הפתיעה אותי"

   מנכ"ל "תפוז", גיא אליאב, נשבע שלפני העלאת "בלוג TV" לאוויר הוא לא דימיין לעצמו שאנשים יחשפו את עצמם במהירות ובטוטאליות שכזאת מול ההמונים, אבל האקסהיביציוניסטים האינטרנטיים החדשים רק ממשיכים לזרום לאתר שלו ובמידה רבה להשתלט עליו. "חשבנו שנצטרך להציע פרס לאנשים כדי שהם יהיו מוכנים לחשוף את עצמם", אומר אליאב. "אבל מידת החשיפה הפתיעה אותי".

   בינתיים, נראה שלאליאב אין שום מדיניות להתמודדות עם הבעיות שמעלה המיזם החדש. לדבריו, עובדי הפורטל מנטרים בקביעות את הנעשה בחדרי הצ'ט השונים ומוסיפים ל"משדרים" בעלי תכנים מיניים אזהרה שלפיה "השידור נועד לבני 18 ומעלה", אך בצהרי שבת האחרונה, למשך זמן לא קצר, קיבל את פניהם של אלפי גולשים שנכנסו לעמוד הבית של "בלוג TV" בחור צעיר שאונן מול מצלמת האינטרנט שלו כאילו אין מחר. המחזה הזה, לא הופיע על המסך בתגובה להקלקה על לינק, אלא הוקרן בחלון הקדימונים שמראה את הנעשה בבלוג הפופולרי ביותר באותו רגע. ההודעות הנזעמות של הגולשים לא איחרו לבוא, אבל במצב העניינים הנוכחי ב"תפוז" - כשאלפי מציצנים מציפים את חדרי המצלמות, מגדילים את מספר הדפים הנצפים ונחשפים לפרסומות אין-ספור - עושה רושם שרק הרייטינג מדבר.

   גם אם אליאב לא מסכים לכך, "תפוז" נהפך בשבועיים האחרונים לאתר פורנו לכל דבר, לפחות מבחינת הצורה שבה הוא נתפש אצל הגולשים.

   אליאב לא פוסל אפשרות שיוטלו מגבלות על הבלוגים, אך קשה לחשוב על דרך אפקטיווית לעשות זאת מבלי לוותר על המיזם כולו. מצד אחד, הוא מצא דרך להתחנף לגולשים ולתת להם את מה שהם רוצים, ומצד שני הוא לא יכול שלא להודות - גם אם בחצי פה - שריבוי הפורנו ב"בלוג TV" עשוי לפגוע בפורטל כולו כמו בומרנג כבד שיצא משליטה.

   יש להדגיש כי הרוב המוחלט של המצטלמים ב"בלוג TV" אינם עסוקים בחשיפה עצמית ברמה הגופנית. עם זאת, המיעוט שמתמחה בסקס או באוננות מול המצלמה אחראי להבאת רוב הצופים באתר.

   "אני רק מספק פלטפורמה", אומר אליאב כשהוא נשאל על אחריותה של "תפוז" לנעשה ב"בלוג TV", "כל אחד יכול לעשות עם זה מה שהוא רוצה. היו יכולים להיות שם אנשים שמנגנים שירים והיו יכולים להיות אנשים שמספרים על הבעיות שלהם. ברגע זה הסקס מאפיל על כולם, אבל זה נראה לי כמו ההסתערות הראשונה שהיתה בישראל על מקדונלדס או על איקאה. בכל מקרה, אנחנו לוקחים אחריות ונצטרך לשקול את צעדנו. אנחנו לא מוכנים שיראו פלג גוף תחתון של אנשים לפני 10 בלילה, וכשאנחנו רואים אנשים שעושים את זה אנחנו מעיפים אותם, אבל יש באמת אלמנטים משפטיים שאנחנו צריכים לבדוק. אני לא חושב שלאורך זמן עניין הסקס יהיה דומיננטי. יש גבול לזמן שאפשר לבזבז על ציצים שמופיעים על המסך". ההיסטוריה של האינטרנט, כידוע, מוכיחה בדיוק את ההיפך.

   ובינתיים, בתוך המולת הרייטינג, ההתפשטויות, הריקודים הארוטיים והזיונים, יש מיעוט קטן שלא מתעניין במספר האנשים הצופים בו בכל רגע, וכזה הוא גם "Mלך הסטלנים", החבר החדש שלי.

   במוצאי שבת, כשיותר מ-900 גולשים התנפלו בו-בזמן על החדרים של "אדם וחוה", "נימפומנית בע"מ" ושתי הקטינות המתפשטות "סופי ושירן", האווירה אצל המלך היתה כמעט אינטימית. "אחי, אתה מידרדר, רק 7 אנשים", כתב לMלך "רונירון" וחיכה לתשובה. האיש עם כוס הסחלב והסיגריה התקרב למסך וניכר היה שהוא מתאמץ להבין מה רוצים ממנו. במשך כמה שניות הוא עיבד את המידע ואז פסק בצורה החלטית: "בלבלה אח שלו! תן לו בראש! תן לו במשוש! תן לו בקאבאוואח! קרחאנה!!!"