וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לא נפסיק לפעול

ארז בן-ארי

2.7.2007 / 13:38

בימי הקיץ, כשהסכנה להפסקות חשמל מרחפת מעלינו, אולי כדאי לכם לרכוש אל-פסק. ארז בן-ארי יעזור לכם

מסורתית, מדריכים בנושא אל-פסק מופיעים בכל מקום לקראת החורף, אבל השנה עקב התראות חברת החשמל על היתכנותן של הפסקות חשמל יזומות, החלטנו לתת לכם הזדמנות להתארגן גם לזה. אל-פסק, למי שלא יודע, הוא מכשיר המספק מתח חשמלי בזמן שיש הפסקת חשמל. כולנו מכירים את מפח הנפש המתקבל כאשר הפסקת חשמל מכבה את המחשב, וכל החומר שעליו עבדנו נגוז, אבל יש מפח נפש אפילו חמור יותר – נפילת מתח פתאומית עלולה לגרום לשגיאות בדיסק הקשיח, ובמקרים מסוימים אף קריסה מוחלטת של הדיסק, שלא לדבר על נזקים אחרים למחשב שהם פחות קריטיים מאיבוד כל המידע שלכם. כבר ניצלנו כל הזדמנות אפשרית לנדנד לכם לגבות את הנתונים, וההמלצה בעינה נשארת, אבל עד ש-"תגיעו לזה", כדאי גם לקנות אל-פסק כשכבת הגנה נוספת.

איך עובד אל-פסק?

כדי לבצע את עבודתו, מכיל אל-פסק סוללה גדולה בעלת קיבולת רצינית, ומערכת אלקטרונית העוקבת אחרי מתח החשמל המגיע מהקיר. מערכות האל-פסק מתחלקות לשני סוגים עיקריים – מערכת פרואקטיביות, המכונות גם "און ליין", ומערכות ריאקטיביות, המכונות גם "אוף-ליין" או "סטנד-בי". מערכות פרואקטיביות מספקות מתח למחשב ישירות מהסוללה שלהם כל הזמן, ובמקביל מטעינות את הסוללה מהשקע החשמלי, ואילו מערכות ריאקטיביות מעבירות את החשמל המגיע מהקיר אל המחשב, ורק כאשר מתרחשת נפילת מתח, הן מזנקות לפעולה.

למרות שהזינוק האמור הינו זריז מאוד, הוא עדיין לא יעיל כמו מערכת פרואקטיבית, ולכן הן היקרות והטובות יותר. את המערכות הללו ניתן למצוא בעיקר בחברות גדולות, בהן המערכת משולבת עם גנרטור ומסוגלת להפעיל את כל מחשבי החברה (וציוד נוסף, כמובן) ללא מגבלת זמן. מכשירי האל-פסק הביתיים, ברובם הגדול, הם מכשירים ריאקטיביים ומחירם ירד מאוד בשנים האחרונות. כיום, אפשר להשיג אל-פסק בסיסי למחשב בודד בתמורה לכ-300 ש"ח בלבד – בהחלט לא מחיר גבוה לשינה טובה בלילה, אך האם זה באמת מספיק?

איזה אל-פסק אני צריך?

אם אתה משתמש ביתי רגיל, קשה להאמין שתרצה להשקיע את הסכומים המאסיביים שצריך בשביל מערכת אונליין אמיתית, ולכן - מלבד אמינות היצרן והמחיר, יש נתון אחד חשוב שעליו יש להסתכל. נתון זה הוא ה-וולט/אמפר של המכשיר (VA). זהו נתון מספרי המראה כמה מכשירי חשמל מסוגל האל-פסק להפעיל במקרה של הפסקת חשמל, ולאיזה פרק זמן. כדי לדעת איזה מכשיר מתאים לצרכיך, יש לחשב את צריכת החשמל של המכשירים שלך, וכמה זמן תרצה שיפעלו ללא חשמל.

מקובל לקנות מכשיר המספיק להפעלת המחשב למשך כ-15 דקות, כאשר המטרה היא לא "לעבור" את הפסקת החשמל אלא לספוג נפילות מתח קטנות או קצרים (שגוררים את נפילתו של מפסק הפחת הדירתי), ואם ההפסקה נמשכת יותר מכמה דקות, לאפשר לך לכבות את המחשב בצורה מסודרת עד לחזרתו של זרם החשמל. רוב המכשירים גם כוללים כבל-קישור שאותו ניתן לחבר למחשב, ובעזרתו המחשב מסוגל לבצע לעצמו כיבוי כאשר הוא חש שיש הפסקת חשמל מתמשכת. ניתן גם לקנות מכשיר גדול יותר, המספיק ליותר זמן, או להפעלת יותר מכשירים – תיאורתית, אם תרצה, תוכל לקנות אל-פסק שיספיק גם להפעלת המזגן שלך, אך זוהי דוגמא קיצונית.

כדי לדעת איזה אל-פסק מתאים לצרכיך, יש לקחת בחשבון את מספר המחשבים שיש להפעיל, מספר המסכים, וסוג המסך. מסך שפופרת צורך יותר חשמל ממסך דק, ומסך גדול דורש יותר חשמל ממסך קטן. מדפסות הלייזר הן זללניות כבדות מאוד של חשמל – לעיתים פי 10 ממחשב רגיל. ניתן לבצע חישוב מדויק של העומס הנדרש על ידי קריאה של תווית הנתונים המודבקת על רוב המחשבים והמסכים, אבל למען האמת, זה מבלבל ומיותר. מחשב ממוצע עם מסך שפופרת שגודלו 17 אינץ', או מסך דק שגודלו עד 20 אינץ', דורש מכשיר UPS בעוצמה של כ-300 VA. אם המסך הוא מסך שפופרת גדול יותר, כדאי ללכת על מכשיר בעוצמה של 600 VA. אם יש צורך להפעיל שני מחשבים, ניתן לקנות מכשיר חזק יותר, אך אנו ממליצים לחבר כל מחשב בנפרד ליחידת UPS משלו, כדי להגדיל את האמינות. למה? כי מכשירי UPS לא עובדים לנצח.

למה לא לנצח?

במכשיר אל-פסק, בין אם הוא אונליין או סטנד-ביי, קיים תהליך בלאי מסוים על הסוללה של המכשיר. לכן, הקיבולת שלה (כלומר, היכולת שלה להפעיל מחשב לאורך זמן) תצטמצם עם הזמן. סוללה ממוצעת מאבדת בסביבות 20-25 אחוז מהקיבולת שלה בכל שנה, כך שניתן להניח כי תוך שלוש שנים יהיה צורך להחליף אותה. עלול להיווצר גם מצב בו הפסקת חשמל ארוכה גומרת את הסוללה לחלוטין, ואז צריך להחליפה. חשוב לבצע בדיקה של המכשיר לפחות פעם בחודשיים, על ידי ניתוק זרם החשמל אל האל-פסק, ווידוא כי הוא ממשיך לספק את המתח הנדרש. אל תיקחו סיכון וכבו את המחשב שלכם קודם, כאשר הבדיקה תתבצע רק על המסך.

מומלץ לא להשאיר את המכשיר לעבוד עד גמר הסוללה (כמור, זה לא בריא), אבל תנו למסך להישאר דולק כרבע שעה. אם האל-פסק לא מחזיק מעמד רבע שעה בהפעלת המסך בלבד, סימן שהגיע הזמן להחליף את הסוללה, וכך גם אם המסך נכבה מיד. החלפת הסוללה לא יקרה כמו קניית ה-UPS עצמו – פנו לטכנאי, או לחנות בה קניתם את המכשיר ובקשו להחליף את הסוללה. בדרך כלל העלות תהיה לא יותר ממחצית ממחירו של מכשיר חדש.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully