וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

התשתית של בזק תיפתח למתחרות

ערן גבאי

21.11.2007 / 8:56

מקור בוועדת גרונאו מוסר ל-TheMarker פרטים בנוגע למסקנות הצפויות בעניין הרגולציה של שוק התקשורת

ועדת הפרו"פ ראובן גרונאו, שבודקת את כללי התחרות בשוק התקשורת ושצפויה להמליץ בקרוב על המדיניות רגולטורית חדשה לשוק לשנים הקרובות, צפויה לקבוע "הכרעות אמיצות ונועזות ביותר בכל הקשור לשימוש שייעשה בתשתית חברת בזק על ידי מתחרים אחרים. בכל מקום בעולם שבו פתחו את תשתית הטלפוניה של בזק למתחרים הדבר סייע מאוד לתחרות", כך אומר בכיר בוועדה ל-TheMarker.

אותו בכיר מספר כי הוועדה החלה בשלב הסיכומים לקראת הגשת מסקנותיה במהלך השבועות הקרובים, ועל כן היא מקיימת כיום שתי פגישות בשבוע. לדבריו, "לוועדה ברור כי אין מקום לגזירה שווה בין תשתית בזק ותשתית הכבלים, ועל כן החובה באנבאנדלינג (שימוש של מתחרים על גבי תשתית מפעיל קיימת) תוטל על בזק, ובספק רב אם תוטל גם על הכבלים, לבטח לא באותה עוצמה. זו הסיבה שהוועדה בוחנת דרכים לתגמל את בזק על כך".

חובת האנבאנדלינג היא קביעה רבת משמעות עבור בזק. נזכיר כי בזק דרשה מוועדת גרונאו להעניק לה בלעדיות על שימוש ברשת התקשורת החדשה שבזק תקים, ה-NGN, למשך חמש שנים, כך שבתקופה זו היא לא תחויב לפתוח את הרשת בפני שחקנים נוספים. הלך הרוח בוועדת גרונאו הוא שבזק תשקיע בלאו הכי בהקמת רשת ה-NGN, שכן לא ניצבת בפניה שום ברירה אחרת.

מצד שני, גם הקביעה כי בזק תתוגמל היטב על פתיחת התשתית שלה למתחרים הינה בעלת משמעות רבה. די להזכיר כי בזק דורשת מוועדת גרונאו לאפשר לה הקלות רגולטוריות על כל קבוצת בזק מוקדם ככל הניתן, ולא רק כאשר היא תאבד 15% מנתח השוק שלה בטלפוניה הפנים ארצית. בזק טענה בוועדה בשעתו כי אין להשאיר בידי המתחרות שלה את היכולת לקבוע מתי יינתנו ההקלות לבזק.

נזכיר כי בזק מסרבת בינתיים לבצע השקעה של כ-500 מיליון דולר בהקמת תשתית תקשורת חדשה שתאפשר אספקת רוחבי פס גבוהים בהרבה לצרכני התקשורת בישראל. ללא קבלת ההקלות, מסרבת בזק להיכנס להשקעה שכזו.

המצב בו נמצא שוק התקשורת כיום בהיבט של הסכנה הרובצת על תשתיות התקשורת העתידיות בישראל הוא כישלון של המדינה. המדינה שלא דאגה לכך שתשתית התקשורת של ישראל לא תהיה בת ערובה למשקיעים פרטיים שרוצים סך הכל לעשות סיבוב פיננסי על בזק במשך 4-3 שנים, ועל כן לא ימהרו כלל לבצע השקעה חדשה בסדרי גודל של כ-500 מיליון דולר.

בבזק כבר הבהירו בעבר לוועדת גרונאו שאם היא רוצה תחרות ב-IPTV במדינת ישראל, עליה לתת לבזק הקלות בטלפוניה כדי שתיבנה בישראל תשתית תקשורת חדשה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully