וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מדריך: הטלוויזיה הבאה שלכם

עופר לאור

14.12.2007 / 17:17

האם כדאי לבחור פלזמה או LCD? ובכלל, באיזה גודל מסך הטלוויזיה הבא שלנו צריך להיות? כל התשובות בפנים

אחת השאלות הנפוצות ביותר בתחום הקולנוע הביתי היא "איזה גודל וסוג מסך אני צריך". יש המון סוגי מסכים בעלי אפשרויות שונות, והמטרה של המאמר הזה היא לנסות ולרכז את הידע בתחום על ידי סדרת שאלות ותשובות שיכוונו אתכם לסוג המסך המתאים, ולאחר מכן גם לגודל המסך המתאים. המאמר בעיקר פונה לקהל בלשון זכר, אך הוא כמובן מתייחס לנשים ולגברים.

השאלות הקבועות שאני שואל מישהו שמנסה לברר איזה מסך מתאים לו הן:

מה תמהיל הצפיה שלך (DVD, טלויזיה יס/הוט, HDTV, מחשב HTPC, קונסולות משחקים וכו´)

מהו מרחק הישיבה מהטלוויזיה?

מה התקציב?

רואה בעיקר טלויזיה

מי שרואה בעיקר טלויזיה (יס/הוט), אינו זקוק למסך בעל הפרדה גבוהה. אם בתוכניות שלכם להתחבר לשירותי HDTV בעתיד הנראה לעין, שווה לחשוב הלאה. אבל במקרה של מי שרואה רק טלויזיה רגילה, אפשר בהחלט להסתפק במסך HD READY. מסך כזה, ברזולוציה של 1024X768 או 1366X768 יתן לכם אפשרות לצפות במרבית התכנים הזמינים כיום באיכות טובה וללא פשרות. מסך יקר או בעל רזולוציה גבוהה יותר סתם יבזבז כסף. מה עוד, שאיכות התמונה שלו, כשצופים בשידורי טלוויזיה רגילים, עלולה להיות פחות מטובה.

מה יתאים יותר - מסך LCD או פלזמה במקרה כזה? פלזמה תתאים לאנשים שמעוניינים לצפות בשידורים בעיקר בשעות הערב. מי שצופה במסך בשעות היום או בסלון מואר תמידית, עדיף שיבחר ב-LCD שיכול, בדרך כלל, להפיק רמת אור גבוהה יותר (חשוב לבדוק את זה).

איזה גודל מסך? תלוי במרחק הצפיה:

מעל 4-5 מ´ - רצוי מסך 50" במידה ויש לכם תקציב לכך

בין 2.5-4מ´ - רצוי מסך 42"

2.5מ´ או פחות - מסך 37"

צריך לזכור שסופרים את המרחק כקו האוירי בין העין לבין הגבול הקדמי של המסך. בניגוד למסכי CRT הישנים שלכם, שהנם בעלי עומק משמעותי, מסך דק הוא ... דק יותר, ולכן צריך לחשב את המרחק מהקו הקדמי המקום בו המסך יהיה מוצב.

כבעלי מסך CRT בגודל 29" אתם עלולים להיבהל מההבדל בין מסך 29" למסך חדש של 42". אין צורך לחשוש, ניתן להתרגל מהר מאוד למסך בגודל כזה. בנוסף, המסך הישן שלכם הוא בעל יחס של 4:3 (כלומר, על כל 4 ס"מ ברוחב המסך, יש 3 ס"מ בגובהו). המסכים החדשים, לעומת זאת, הם ביחס הרבה יותר מלבני של 16:9. יחס מסך זה גורם לכך שההפרש הגודל בין מסך 42" מלבני למסך 34" ריבועי אינו כה גדול. לכן אין שום צורך לחשוש מהקפיצה הגדולה במספרים.

רואה גם סרטי DVD וגם טלויזיה

אין כמעט הבדל בין צפיה רק בטלויזיה לבין צפיה בסרטי DVD. במקרה כזה אפשר להתקרב טיפה למסך, כלומר ההבדל היחידי הוא יתרון של כחצי מטר שאפשר להתקרב כאשר צופים ב-DVD בעיקר בגלל שיפור האיכות.

רואה DVD, טלויזיה וגם משחק בקונסולה כלשהי או במחשב

כאן המצב טיפה מסתבך יותר כיוון שצריך לדעת מה בדיוק רוצים לחבר למסך. אם מדובר בקונסולה ישנה כמו הפלייסטיישן 2, אין צורך בטלוויזיות מתקדמות מדי כיוון שהמכשירים לא מסוגלים להוציא אות איכותי מדי. אם, לעומת זאת, הטלוויזיה שלכם באה כהכנה לפלייסטיישן 3 או האקס-בוקס 360, עדיף להשקיע במסכים שמסוגלים לקלוט אות HD מלא.

מעבר לכך, בכל הקשור למשחקים, LCD לרוב יתן תוצאות טובות יותר. מסכי LCD מוארים יותר וכן מתאימים לצפיה ממרחק נמוך יותר, כך שניתן לשבת קרוב למסך ולהרגיש שאתם בתוך המשחק. בנוסף, אזורים רבים של המשחק נשארים ללא שינוי (כך גם במסכים של מחשב), כך שמסך פלאזמה עלול להיצרב לאורך זמן ולכן פחות מתאים במקרה כזה.

sheen-shitof

פתרון עוצמתי לכאב

טכנולוגיה מהפכנית לטיפול בכאבים אושרה ע"י ה-FDA לשימוש ביתי

בשיתוף Solio

רואה הרבה תכני HDTV (או מתכנן להצטרף לשירות כזה של יס/הוט בקרוב)

מקורות כמו נגני HD מסוג :Blu-ray, HD-DVD או מזרימדיה (או סטרימר STREAMER בלועזית) קיימים כבר זמן מה בשוק הישראלי ומאפשרים לצפות בתכני היי דפינישן כיאות. בקרוב גם יס (ולפי הדיווחים, בהמשך גם הוט) יצטרפו לחגיגה ויאפשרו לנו לראות סרטים, סדרות, ספורט ותכנים רבים אחרים באיכות שידור גבוהה.אם זה כבר נמצא בתוכניותיכם בעתיד הנראה לעין, שווה להתחיל ולחשוב על FULL HD.

נושא התקציב חשוב מכיוון שמסכי FULL HD (1080 שורות) בטכנולוגית פלזמה קיימים בארץ כרגע רק מגודל 50" ומעלה (יורוקום צפוייה להכניס מסכי FULL HD ברזולוציה זו גם בגודל 42" בעתיד הלא רחוק). לעומת זאת, במסכי LCD אפשר להשיג מסכים בהפרדת FULL HD גם מגודל 37".

איזה גודל מסך עבור FULL HD? שוב - תלוי במרחק הצפיה:

מעל 5 מ´ - חבל להשקיע ב-FULL HD, עדיף 50" HD READY

מעל 3 מ´ - רצוי מסך 50" במידה ויש לכם תקציב לכך

עד 3 מ´ - רצוי מסך 42"

היתרון הגדול של FULL HD הוא שניתן לשבת קרוב יותר למסך. המספרים למעלה לא חושבו בצורה מדעית, אלא הנם הערכה על בסיס הניסיון שלי. מי שאינו חד עין יכול להסתפק במסך HD READY בלבד, או להתקרב אפילו יותר למסך לפני שירגיש בהבדל בין HD READY לבין FULL HD.

מעל 5מ´ יהיה קשה לזהות את ההבדלים בין הפיקסלים ולכן (אלא אם כן יש לכם תקציב למסך 60" ומעלה) רצוי לרכוש מסך HD READY בלבד. חבל לזרוק כסף סתם ככה.

איפה מסכי 37" ומטה? הם מיותרים, אף אחד כיום לא זקוק למסכים כאלה בסלון, אלא אם כן יש מגבלה פיזית (מדרגות / קיר / נישה וכו´) או בעיה תקציבית שיפריעו לשים מסך גדול יותר. למה מוכרים אותם? קודם כל, לא מוכרים הרבה, ואלה שכן מתאימים בדרך כלל לחדרי השינה.

אז מתי HD READY ומתי FULL HD?

מסכי HD READY הם מסכים בעלי רזולוציה של 720 שורות או טיפה יותר (מסכים רבים כוללים 768 שורות של נקודות).

מסכי FULL HD כוללים בדיוק 1920 על 1080 פיקסלים (נקודות אור), בערך כפליים מספר הנקודות שיש ל-HD READY.

האם זה אומר ש-FULL HD תמיד יהיה יותר טוב מאשר HD READY?

מסכי FULL HD לרוב יציגו תמונה פחות טובה עבור שידורי טלויזיה "רגילים" (יס/הוט/ערוצים 1/2/10). כפי שהסברתי בסעיפים הקודמים, לא כדאי להשקיע במסכי FULL HD במידה ואתם בעיקר מתכננים לצפות בתכנים כאלה.

מי שרוצה כבר עכשיו לצפות בהרבה תכני 1080 רצוי לבחור במסך FULL HD. מי שאינו חד עין, עדיף לו מסך HD READY הזולים יותר משמעותית. בכל מקרה, לגבי שני סוגי המסכים, איכות הוידאו בשידורי HDTV יהיו לא פחות ממדהימים!

שימו לב שהגרף שבתמונה הוא כללי ומבוסס על נסיוני, ולאו בהכרח יתאים לכל אחד

גרף נוסף שיכול להיות מעניין הוא גרף מאתר Carlton Bale על היחס בין גודל מסך (באינצ´ים) למרחק צפיה (ב-FEET, אפשר לחלק בשלוש בשביל להגיע בערך למטרים).

האם לרכוש מסך עם רמקולים או לא?

כיום עלות של מסך עם רמקולים כמעט זהה לזו של מסך ללא רמקולים. היתרון של מסך עם רמקולים הוא בכך שניתן לשמוע חדשות בלי להדליק את המערכת. בנוסף, מודלים רבים מסתירים את הרמקולים כל כך ביעילות שאין להם השפעה על המבנה של המסך.

בכל מקרה, איכות כל רמקול, אפילו לוייני קטנטן, תהיה לרוב טוב בהרבה מרמקולים מובנים של מסך. בעתיד יתכן שנושא זה ישופר, אך כיום זה עדיין המצב.. בנוסף, אם יש לכם כסף לרמקולים חיצוניים ולא בא לכם לטרוח להדליק רכיבים רבים, אפשר להשקיע בשלט חכם אותו ניתן לתכנת להדליק את כל הדרוש בלחיצה על כפתור אחד.

סיכום

כיום, מרבית האנשים בארץ רוכשים מסכים שקטנים עליהם במידה אחת או שתיים. חבל - מסך זו לא רכישה שרוב האנשים עושים פעם בשנה, ואפילו לא פעם בשנתיים. בסלון ישראלי אופייני ורחב ידיים יש לרוב מרחק צפיה של 4-5 מ´ - מספיק לרוב עבור מסך HD READY בגודל 50". מי שחושש ממסך בגודל שכזה יכול להירגע, תוך זמן קצר מאוד מתרגלים לכך.

ומה לגבי מקרנים קדמיים? למי שיכול להחשיך לחלוטין את הבית, העלויות של מקרן FULL HD מצויין יכולות להיות זולות בהרבה מכפי שחשבתם. אין כמו חוויה של צפיה בתוכן FULL HD על גבי מסך 100" ממרחק של 3-4 מ´...

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully