וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יס HD והוט HD - ההשוואה

עופר לאור

24.12.2007 / 18:55

לרגל השקת שידורי HD בהוט וביס, השווינו את ההיצע ואיכות השידורים של שתי החברות

רעש גדול החל לפני מספר חודשים בעולם הטלוויזיה הישראלי. הסיבה לרעש - נושא ה-HD (הפרדה גבוהה), שידורים איכותיים בהרבה אשר צפויים להשתלט לנו על המסכים הדקים בחודשים ובשנים הקרובות ולגרום לנו לבכות מצער כשאנחנו ניזכר באיכות הצפייה שהייתה לנו עד סוף 2007.


בימים האחרונים השיקו שתי ספקיות הטלוויזיה הישראליות – יס והוט, את השלב הראשון בשידורי ההפרדה הגבוהה. זהו הזמן להסתכל על שתי ההשקות, וגם על ההיצע הראשוני של החברות, ולראות מהם ההבדלים.

ההשקה של יס

אירוע השקת שירות YES HD נערכה בשבוע שעבר, בשילוב עם השקת קו המוצרים החדש של טושיבה. על ההשקה הכריז מנכ"ל יס - רון איילון, אשר הסביר את משמעות הטכנולוגיה החדשה ושוחח מעט עם הנוכחים על חשיבות הנושא לחברה. בתחילת השבוע הזה, החלו הלקוחות הראשונים שנרשמו לשירות לקבל את הממירים החדשים, אשר מאפשרים את הצפיה בערוצים המיוחדים.

כפי שידוע כבר, ביום ההשקה כוללת החבילה של יס 3 ערוצים. הראשון שבהם הוא ערוץ סרטים שמשולב עם סדרות (כגון עקרות בית נואשות, גיבורים והעשב של השכן). מרבית הסרטים שישודרו בשלב הראשון הם סרטים שיתאימו יותר לפורמט - סרטי מד"ב, אנימציה וכדומה, ולאו דווקא סרטים מהשנה-שנתיים האחרונות. הערוץ השני שמושק הוא גרסאת HD של ערוץ NATIONAL GEOGRAPHIC עם תכנים כגון מחקרים תת ימיים וכתבות שטח.

הערוץ המעניין ביותר בשביל רבים מהישראלים הוא Sport 5 HD, אשר צפוי לכלול שידורים מהליגה הגרמנית, ליגת האלופות ומספר הפתעות נוספות. בניגוד לציפיות, לקוחות יס לא יצטרכו להתחייב ליס גולד ולייב בכדי לצפות בערוץ זה, אך בעוד כמה חודשים הוא יפרוש מחבילת ה-HD ויחוייב בתשלום נוסף. כידוע, אנחנו בוחנים את שידורי הנסיון של יס כבר מזה מספר שבועות, ושידורי הספורט הם בפירוש תאווה לעיניים גם למי שאינו חובב ספורט מובהק.

כל הערוצים משודרים ב-1080i, אשר מתאים לצפיה על גבי מסכי HD READY, אבל נראה במלוא הדרו כשצופים בו על מסך FULL HD. כחלק מההכרזה הודיע שחי החברות כי מי שירכוש מסכי FULL HD של טושיבה צפוי לקבל את חבילת ה-HDTV של יס בחינם למשך שלוש שנים.

בהמשך השנה צפויה יס לפצל את הערוץ הפנימי שלה לשני ערוצים - אחד לסדרות ושני לסרטים. כיום אוגרת יס תכנים עד לשלב בו יהיה לה מספיק חומר בשביל לבצע את הפיצול.

יס ערוכה לשידור של עד 6 ערוצים בשלב הראשון, כאשר הצפי הוא שלערוצי ההשקה יצטרפו תוך מספר חודשים כמה ערוצים נוספים כגון ערוץ הסרטים MGM. ערוצים רבים בפורמט HD נמצאים כיום באוויר וניתנים לקליטה, אך רובם כוללים תוכן די נידח ומשעמם. דווקא הערוצים בעלי התכנים המעניינים ביותר הם בעייתיים לשידור בשל נושא זכויות היוצרים.

עלות השירות היא 39.90 ש"ח בחודש, עם עלות התקנה חד פעמית של 139 ש"ח (טיפה יותר במידה וצריך לחבר במקביל ממיר יס מקס. המחיר בא עם תנאי של התחייבות לשלוש שנים לשירות. פיתרון אלטרנטיבי הוא הפקדת 2500 ש"ח כנגד הממיר, כאשר הסכום יוחזר במידה והלקוח מחליט להתנתק, בקיזוז 10% מהסכום עבור כל שנת שימוש (העלות, בשיטה זו, יורדת לכ-21 ש"ח לחודש).

שיחה שערכנו עם סמנכ"ל השיווק של יס, דרור בהט הבהירה חד משמעית שהחברה מתכננת להשקיע רבות בתחום ומייחסת לשידורי ה-HD את החשיבות שמגיעה לשידורים ברמה שכזו.

גם איציק אליקים, סמנכ"ל ההנדסה של יס הבהיר לנו כי החברה עובדת כבר חודשים רבים בכדי להגיע לקו הסיום עם מוצר איכותי שיעשה אימפקט גדול בתעשייה.

לדברי בכיר בחברה, הרשימה המוקדמת העלתה למעלה מ-6000 בקשות התחברות לשירות ה-HD. למעלה מ-1500 לקוחות מהרשימה כבר התחייבו לשירות וממתינים להתקנה.

ההשקה של הוט

רבים הופתעו מההשקה הפתאומית של הוט. התחושה היתה שהחברה לא ערוכה לתת את השירות באופן מיידי למרות ההכנות הרבות שהיא ביצעה בתחום עוד משנת 2005.

שיחות שערכו בימים הסמוכים להכרזה עם שירות הלקוחות של החברה הראו שהוט טרם נערכה לשירות בפועל. עם זאת, לקוחות אכן קיבלו את הממירים החדשים. ההשקה הייתה כל כך פתאומית, עד שבעצם לא היה אירוע כלשהו של החברה. פרסומות בנושא ה-HD צפויות בקרוב.

הממירים של הוט הם ממירים שנרשו עוד ב-2005 ויועדו לעבודה מול ערוץ HD1 הבלגי שהיה הערוץ ה-HDTV היחיד שהיה זמין באזורנו באותה התקופה. הערוץ עבר לשידור בשיטה מתקדמת יותר (H264, אשר גם יס משדרת בה) והוט נתקעו עם כמה אלפי ממירים ( 1000-2000 לפי דיווחים שונים), בלי יכולת להשתמש בהם. החברה הקימה עוד בשנה שעברה מרכז שידורים המותאם לשידורי הפרדה גבוהה בעזרת חברת Netcom, אך הוא מעולם לא הופעל מחוץ לשידורי ניסיון שנמשכים מזה זמן רב.

אותה הנהלה שבעצם עצרה את הפרויקט באיבו, החליטה ככל הנראה להדליק את השירות מעכשיו לעכשיו ובכך קיוותה להוציא את השטיח מתחת לרגלי יס.

ממירי הוט הם ממירים מיושנים יותר, שכוללים יציאת DVI וקומפוננט, בלי ה-HDMI האיכותית. עדיין לא ברור עד כמה שימושית תהיה היציאה הדיגיטלית עקב ההגבלות של הממיר, אשר הינו נטול יכולות הצפנה. ללא יכולות אלה, יש על הוט מגבלות רבות בקשר לסוגי התוכן שהם יכולים לשדר – כגון סרטים, סדרות ותוכניות ספורט שונות. הוליווד לא אוהבת שידורים מהסוג הזה, שכל קל מאוד להקליט אותם ולהפיץ אותם באינטרנט.

עלויות השירות צפויות להיות כ-55.90 ¤ בחודש עבור הממיר ועוד 99 ¤ דמי התקנה חד פעמיים. מה שכן, אין התחייבות כלשהי לתקופת ההתחברות. בחודשים הקרובים החברה צפוייה להחליף את הממירים שלה לממירים מתקדמים ביותר של חברת THOMSON הצרפתית. ממירים אלה יקפיצו גם את היכולת של הוט לשדר ערוצים וגם את איכות התמונה של השידורים לאור השיפור הטכנולוגי במעבר ל-H264.

ממיר ה-HD של הוט אינו יכול לקלוט את השידורים הרגילים של החברה, שהינם מוצפנים, ולכן מנויי השירות החדש יאלצו להשתמש בשני ממירים - האחד עבור הערוצים הרגילים והשני עבור שידורי ה-HD.

ההבדלים בין השידורים

נכון להיום, לשתי החברות יש מצוקת רוחב סרט. להוט יש מצוקה בשל הערוצים הדיגיטליים, הערוצים האנלוגיים, VOD, טלפוניה ו-HD אשר עוברים דרך אותם קוים. ליס יש מספר מוגבל של ערוצים שהיא יכולה לשדר דרך עמוס 1 ו-2.

הצפי הוא שהורדת ערוצים אנלוגיים נידחים תעזור להוט להוריד את הלחץ, ויס תפחית את כמות הסרטים בערוצי ה-DVDBOX לטובת שירות MAX MOVIES החסכוני בהרבה. שדרוג הממירים של הוט יעזור לה לפנות עוד מקום ובמקרה של יס, שיגורו הצפוי של עמוס 3 בקרוב יעזור גם לה להרחיב את מספר הערוצים הפנויים עבורה.

היצע הערוצים כיום הוא דל, אך בתכנים יס לוקחת ובגדול. כרגע אין הוט משדרת עדיין את ערוץ הספורט, בזמן שיס משדרת אותו באיכות מדהימה, אם כי מספר התכנים בו עדיין מוגבל מאוד.

בתחום הסרטים והסדרות, יס כבר השיקה את הערוץ הפנימי שלה. למרות שלהוט יש מספר רב של כותרים ב-HD, אשר שודרו בשלב שידורי הניסיון, עדיין לא ברור אם החברה תוכל לשדר אותם באופן לא מוצפן. במידה והם לא יכולים, המשמעות היא עיכוב בשידור עד אשר יגיעו הממירים החדשים לבתי הצופים.

שתי החברות משדרות את ערוץ NATIONAL GEOGRAPHIC. לצורך השוואה באיכות התמונה לקחנו ממירים של שתי החברות וחיברנו שני מסכים, זה לצד זה, בכדי להשוות את התמונה. המסכים שהשתמשנו בהם הם מסכי פלזמה FULL HD זהים של חברת פיוניר, אך לצורך העניין כל מסך FULL HD יפיק תוצאות דומות.

דבר ראשון שניתן לראות הוא שבצד של יס, יש עיכוב משמעותי בשידור - למעלה מ-5 שניות הפרש בין שני השידורים. זו תוצאה של ההבדלים בין טכנולוגיות שבהם הממירים של שתי החברות עובדים.

באשר לאיכות, למרות העובדה שבשני המקרים מדובר ב-HD, יש הבדל באיכות התמונה לטובת השידורים של יס. בהתחלה חשבנו שרק אנחנו רואים את ההבדלים, אולם גם אנשים שאינם מתמצאים בתחום מיד זיהו שיש הבדל. כאמור, במידה ולא נשווה את התמונות, איכות התמונה טובה בשני המקרים, אולם בהשוואה הוגנת האחד אל מול השני – יס זוכה.

כאמור, בשני המקרים מדובר על שידור 1080i, אז מהיכן נובעים ההבדלים? יתכן שההבדלים נובעים מכך שבהוט צריכים לפענח את השידור באופן שונה, בגלל הקידוד, או בגלל קצב העברת הנתונים השונה בין שתי החברות. ההבדלים ניכרים יותר בגבולות האובייקטים ובתזוזות מהירות של המצלמה או של אנשים בתמונה.

השתדלנו לראות מה יש בערוץ VOOM אך בעת הביקור שלנו, היה קשה מאוד לראות תוכן מעניין. האמת היא שגם NATIONAL GEOGRAPHIC שידר תוכנית די משעממת, אבל מצפייתי בערוץ בחודשים האחרונים – יש לו תכנים שנעים בין מדהימים לבין משעממים פחד. כנראה שמה שמעניין אותי משעמם אחרים, וההיפך.

השלט של יס זהה, בעצם, לשלט הישן שלהם, אך שלט YES HD לא יפעל על ממיר רגיל וההיפך. השלט של הוט שונה לחלוטין והוא שלט בעצם של הממיר הזמני שלהם. יש להניח שהממיר, השלט ואיכות התמונה תשתפר מאוד לאחר החלפת הממירים ב-2008.

בשתי החברות השידורים כוללים שידורי אודיוDOLBY DIGITAL ב-5.1 (אולם לא בשידור ערוץ הספורט, שישודר בסטריאו). ביס ניתן להעביר אודיו (רק סטריאו בשלב זה) דרך חיבור ה-HDMI. הממיר של הוט דורש חיבור מקביל אופטי או קואקסאלי לרסיבר, אך בכל מקרה הדבר מומלץ גם במקרה של יס.

נכון לרגע זה, הוט צריכים לעשות מקצה שיפורים בכדי להעלות את היצע הערוצים ואת איכות השידור.

חשוב לציין שאין לגרוע מהישגי שתי החברות בנושא זה. אנחנו מאוד שמחים לגלות שהחברות משקיעות זמן וכסף רב בכדי להשיק שירות עתידני כזה לשוק הישראלי. אנו בטוחים שלקוחות שתי החברות ייהנו מאוד מהתכנים ומאיכות השידור, ושהתחרות תמשיך לדרבן אותן להיצע שיפורים בתכנים ואיכות תמונה במטרה לעבור את המתחרים.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

תרפיית מציאות מדומה: טיפול להתמודדות עם חרדה

בשיתוף zap doctors
  • עוד באותו נושא:
  • hot hd
  • yes hd

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully