מכה נוספת למשתפי הקבצים

מפעילי אתר קבוצות הדיון Usenet.com הורשעו בהפצת תוכן המפר זכויות יוצרים, זאת בהליך שיצר תקדים מסוכן עבור מערכות שיתוף קבצים

דניס ויטצ'בסקי
02/07/2009

הפסד נוסף לקהילת משתפי הקבצים בבית משפט אמריקאי. האתר Usenet.com, שמפעיל שרתי קבוצות דיון, המאפשרים גם שיתוף קבצים, הפסיד בבית המשפט הפדרלי לארגון הגג האמריקאי של חברות התקליטים – RIAA. בעלי האתר נמצאו אשמים בהפרת זכויות יוצרים וסיוע להפרה, זאת תוך יצירת תקדים שלא אפשר לנתבעים לטעון כי הם רק מספקים טכנולוגיה, ולזו יש שימושים חוקיים רבים. הסיבה לסירוב היא שבניגוד למכשירים דוגמת מקליטי וידאו וצורבי DVD, מערכת היחסים בין הלקוח למספק השירות לא נגמרת כאן ברגע המכירה. Usenet.com מספקת שירות, וככזו היא גם יכולה לשלוט במידה מסויימת על התכנים אותם צרכני השירות מקבלים.

ההתנהלות של Usenet.com במהלך המשפט לא תרמה אף היא למאבק שלה. לטענת עורכי הדין של RIAA, לא השתתפה החברה כנדרש בתהליך גילוי ראיות, ואף ניסתה לחבל בהליך על ידי מחיקת כוננים קשיחים עם מידע ושליחת עובדיה לאירופה כדי שלא יצטרכו לתת תצהירים. כתוצאה מכך, אסר השופט על הנתבעים להשתמש בהגנות המובנות בחוק זכויות היוצרים DMCA, שנותן לחברות אפשרות לטעון לאחריות מופחתת בתנאי כי פעלו בלי כוונות זדון.

עד כה, העדיפו ארגוני זכויות יוצרים להתמקד בשירותים פופולאריים יחסית דוגמת ביטורנט וקאזה, ולא ב-Usenet – מערכת קבוצות דיון בת שני עשורים בה לא מעט קבוצות פעילות גם כיום, אך במקביל גם המון אפשרויות לשיתוף קבצים. ההבדל העיקרי בין יוזנט לבין שירותי שיתוף אחרים, הוא שמנוי לשרתי יוזנט כולל, בדרך כלל, תשלום חודשי.

  • שיתוף קבצים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully