פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   איה PSP?

   דניס ויטצ'בסקי מתוסכל מכך שה-PSP Go לא מגיע לישראל בגלל היעדר חנות מקוונת של פלייסטיישן בארץ

   "אני חושב שאנחנו מוכנים להסתכן יותר ממתחרה כמו נינטנדו, ובאופן כללי מספקים את הסחורה לאוכלוסיות בכל רחבי העולם, וזה מה שעשינו ב-15 השנים האחרונות". כה אמר ג'ק טרטון, מנכ"ל חטיבת המשחקים האמריקאית של סוני, למגזין פורבס בהתייחסו למותג הפלייסטיישן,.

   הטענה הזו גרמה לי להזיל דמעה. ג'ק חושב על הקהל של סוני בכל רחבי העולם, מסתבר. הוא חושב עלי, אפילו שהוא לא ממש יודע את שמי. וגם עליכם, קוראים יקרים, ג'ק טרטון חושב. אך למרות המחשבות האלה, את ה-PSP Go – הדגם החדש של הקונסולה הניידת מבית סוני, לא תוכלו לקנות מחברת ישפאר, היבואנית המורשית של סוני בישראל.

   הסיבה לכך היא שסוני לא מאפשרת לישפאר למכור את הקונסולה החדשה בישראל, זאת עקב העובדה שאמצעי הפצת התוכן לקונסולה הוא החנות המקוונת של Playstation Network, ולקוחות ישראליים לא יכולים לרכוש משחקים מהחנות הזו בלי לעבוד על סוני ולטען שהם גרים במקום אחר.

   לפני מספר חודשים קיבלו עיתונאי גיימינג מקומיים מכתב שנשלח במקביל גם לאחראיים על תחום הפלייסטיישן בישפאר, בו התלונן הכותב בין השאר על היעדר התמיכה ברשת המקוונת של הקונסולה במדינת ישראל. לא מדובר בטיעון חדש – התסכול על אי-היכולת להתחבר ל-PSN באופן חוקי קיים מאז שהושקה הקונסולה, ורק שהחל מתחילת חודש אוקטובר מדובר בבעיה שלא רק מונעת מאנשים לנצל את מלוא יכולת ה-PS3 שלהם אלא גם גורמת לכך שאחד ממכשירי פלייסטיישן יהיה זמין בארץ רק דרך יבוא פרללי, וייאלץ את בעליו לשקר כדי לקנות משחקים.

   הטענה התמידית של האחראיים לנושא בארץ היא שלסוני לו"ז משלה, וגם היום – שנתיים וחצי לאחר השקת PS3, ה-PSN זמין רק במעטות ממדינות האזור. אל תטעו, זו טענה מאוד הגיונית: פתיחת גישה לחנות מכל מדינה דורשת הרחבת הסכמי מכירה על התוכן אלא גם תרגום והוספת תמיכה בשפה של המדינה, הוספת מערכת סליקה שתתמודד עם כרטיסי אשראי מקומיים ועבודה על השגת תוכן בלעדי למדינה המדוברת.

   העניין הוא שב-2009, הייתי מצפה שהתהליך הזה יהיה מהיר יותר, גם – ויש שיאמרו במיוחד - עבור שווקים כמו זה הישראלי. אין לסוני כאן מתחרים גדולים בתחום הקונסולות, וגודל מעמד הביניים מאפשר לאחוז גבוה יחסית מהאוכלוסייה (האוכלוסיה עצמה לא גדולה, זה כן) לרכוש קונסולות. התהליך המסובך של הבאת החנות לישראל הוא, כפי שנאמר, מסובך, אבל לאו דווקא יקר מאוד, כך שמדובר כאן יותר בעניין של טרחה וחלוקת קשב של החברה מאשר בכסף.

   אז מה עושים עם ה-PSP GO? בינתיים מחכים, אלא אם יש לכם גם כתובת באחת המדינות של PSN וכרטיס אשראי שמשויך לאותה הכתובת. בלעדיהם, הקונסולה לא תהייה שווה כלום. וכן, אפשר גם להתמרמר, אבל ישפאר היא ככל הנראה לא הכתובת – סוני כן. ובפעם הבאה בה אתם רואים את ג'ק טרטון אומר משהו על כך שפלייסטיישן הוא מותג עולמי, תזכירו לו שבחלק מהעולם מדובר במותג נכה.