נשים: המין הגולש

  סקר חדש מגלה שנשים ישראליות מקדישות לגלישה באינטרנט כ-15% יותר זמן מאשר הגברים. באינטרנט הסלולרי, לעומת זאת - הגברים שולטים בבירור

  • גלישה באינטרנט
  איילה צורף

  נשים הן הכוח העולה ברשת - כך סבורים החוקרים העומדים מאחורי מחקר עולמי שערכה קומסקור ביוני. הנשים, הם אומרים, מאמצות חידושים ברשת מהר יותר מגברים בחלק גדול מהמקרים, פתוחות להכיר זירות חדשות, התמכרו לרשתות חברתיות ומבלות שעות רבות יותר מגברים ברשת. המחקר של קומסקור, חברת מדידה גלובלית ברשת, מראה שנשים הן כוח צריכת תוכן ומוצרים חזק מאוד ברשת, ומהוות את רוב הגולשים בתחומים רבים.

  הזמן שאשה ישראלית מקדישה לאינטרנט גדול בממוצע ב-15% מזה שמקדיש לו הגבר הישראלי - כך עולה מנתוני מחקר מקיף שערכה חברת קומסקור ביוני. המחקר, שעסק בהרגלי הגלישה של נשים לעומת גברים בגילאי 15 ומעלה, גילה גם כי הגולשים בישראל מקדישים לאינטרנט זמן רב יותר בהשוואה לאחיהם ברחבי העולם. כך, הישראליות מבלות בממוצע 38 שעות בחודש בגלישה לעומת 25 שעות בממוצע העולמי, בעוד שהישראלים גולשים 32 שעות בממוצע, לעומת 23 שעות של גולשים גברים ברחבי העולם. מאידך, שיעור הגברים הישראלים שגולשים ברשת גבוה יותר משיעור הנשים הגולשות: 53% מהגברים בישראל גולשים באינטרנט לעומת 47%. נתון זה כולל גם את הגלישה בקרב ערבים, חרדים ושאר קבוצות האוכלוסייה בישראל, והוא כמעט כמעט זהה לממוצע העולמי. עם זאת, כאשר בוחנים את רמת הגלישה בישראל בקרב האוכלוסייה היהודית בלבד, מדובר בשיעורים גבוהים משמעותית מהממוצע העולמי.

  עוד בוואלה! NEWS

  פשוט ומשודרג: איך תעשי קוקו שיסדר אותך לכל היום?

  לכתבה המלאה

  אינטרנט סלולרי הוא עולם של גברים

  בעוד שברוב התחומים שנבדקו התגלה כי לנשים יש נוכחות חזקה במרבית קבוצות הגיל, בכל הקשור לאינטרנט הסלולרי ולשימוש במכשירי סלולר חכמים, הפגינו גברי העולם עליונות בולטת. 63% מהמכשירים החכמים, המאפשרים גלישה באינטרנט, נמצאים בידיהם של גברים, ו-37% מהמכשירים נמצאים בידיהן של נשים. חלוקה זו ניכרת בעיקר בשוק האירופאי. בארה"ב עולה מעט שיעור הנשים המחזיקות במכשירים אלה, אך גם שם נשמר פער של 60% לטובת הגברים.

  קניות באינטרנט הן אחד התחומים העסקיים הצומחים בעולם. חברות ענק ובהן eBay ואמזון מתבססות אך ורק על קניות של גולשים ברשת, והן גדלות והולכות משנה לשנה. המחקר העולמי של קומסקור, שהתבסס על נתוני חברת המחקר מדיה מטריקס, גילה כי שיעור דומה של גברים ונשים עושה שימוש ברשת להשוואת מחירים: 25% מהנשים שגולשות באינטרנט הצהירו כי הן משתמשות בה להשוואת מחירים, לעומת 24% מהגברים. נשים בולטות יותר ברכישות בכמה זירות. 21.5% מהגולשות לא מהססות לרכוש פרטי ביגוד באינטרנט, לעומת 15% בלבד מהגברים. נשים בולטות יותר גם ברכישת ספרים (11% מול 10%), קניות ברשתות כלבו באינטרנט (10.5% לעומת 7%) ורכישת פרחים, קוסמטיקה וריהוט לבית. גם ברכישות בזירת הבריאות וכן כרטיסים למופעים ולסרטים, נשים עושות שימוש רחב יותר באינטרנט. בשלושה תחומים בלבד היקף הרכישות של גברים ברשת גבוה יותר מזה של הנשים, ובהם חומרה ותוכנה ואלקטרוניקה בידורית, כשגם שם מפגינות הנשים פעילות רבה.

  תיקו בבנקאות

  תוכן מעולם הפיננסים, ובראשו בתחום הבנקאות, מעניין גברים ונשים כמעט באותה מידה - כך עולה מהמחקר הגלובלי. שיעור הגולשים שהביעו עניין בתוכן מסוג זה בקרב בני 15-24 הוא הנמוך ביותר הן בעבור גברים והן בעבור נשים, ומסתכם ב-20%. עם הגיל, עולה גם רמת העניין של הגולשים בתכנים אלה, כאשר רמת השימוש הגבוהה ביותר בתכנים בנקאיים היא בקרב בני 55 ומעלה, גברים ונשים כאחד, עם כמעט 40% מהגולשים בגילאים אלה שנכנסים לאתרים בנקאיים. הצעירים מקדישים לאתרים בנקאיים כ-25 דקות בממוצע מדי חודש, בעוד שהמבוגרים מקדישים להם יותר מ-50 דקות.

  נשים בישראל מבלות 10.5 שעות בממוצע בחודש בגלישה ברשתות חברתיות - גבוה ב-36% מהגברים, המקדישים לרשתות חברתיות 7.7 שעות בממוצע מדי חודש. גם בעולם היקף הגלישה ברשתות חברתיות בקרב נשים גבוה יותר מאשר אצל הגברים: נשים מקדישות בממוצע 16% מזמן הגלישה שלהן לרשתות חברתיות, לעומת 12% מזמן הגלישה בקרב גברים. בתחום התוכנות למסרים מיידיים, האי-מיילים וצריכת מולטימדיה ברשת, אין פערים גדולים בין גברים לנשים. זאת, אף שלכל אחד מהתחומים הללו, לרבות אי- מיילים שנתפשים כזירה עסקית יותר, הנשים מקדישות זמן רב יותר.

  גברים מטוויטר, נשים מפייסבוק

  במבט גלובלי, הפער בין גברים לנשים בהיקף הגלישה ברשתות חברתיות לא היה גדול בתחילת 2008, אך בשנתיים וחצי שחלפו מאז הלכו הנשים והגדילו את צריכת המדיה שלהן ברשתות חברתיות, בראשן פייסבוק, בעוד שהגברים הגדילו תחום זה באופן מתון. בבפילוח הגולשים והגולשות לפי קבוצות גיל, בניתוח עולמי, אפשר לראות כי בקבוצת הגיל 15-24 אין כמעט הבדל בשיעור החדירה של רשתות חברתיות בקרב גברים ונשים אך ככל שהגיל עולה, היקף הנשים שעושות שימוש ברשתות חברתיות גבוה יותר. הפער הגדול ביותר לטובת הנשים הוא בגילאי 55 ומעלה.

  ובעוד שהנשים חזקות ביותר בפייסבוק, בטוויטר המגמה הפוכה: על פי הסקר הגולבלי של קומסקור, שיעור השימוש בטוויטר גבוה יותר בקרב גברים. הסבר אפשרי הוא המגבלה של 140 תווים לציוץ, שייתכן כי נשים, שהן ורבליות יותר, מתקשות לעמוד בה. ייתכן גם שפייסבוק - הנחשבת רשת חברתית סוציאלית יותר שמביאה עמה יותר אינטראקציות ומייצרת שיחה בין הגולשים - מושכת יותר נשים מאשר טוויטר, שמאופיינת ביותר בציוצים חד-כיווניים. ובעוד הגברים מעידים על עצמם שהם משתמשים בטוויטר כדי לקרוא ציוצים של אחרים, להפיץ את הציוצים שלהם ולקרוא מידע חדשותי, נשים מספרות כי הן עושות שימוש בטוויטר כדי לנסות לנהל שיחה עם אחרים ולעקוב אחר מפורסמים.

  טרם התפרסמו תגובות

  הוסף תגובה חדשה

  בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
   לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

   התרעות פיקוד העורף

    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully