ויקיפדיה הרוסית מוחשכת

סניף ויקיפדיה הרוסי החליט להחשיך את האתר ליום אחד כדי למחות על ניסיונות צנזורה מצד הפרלמנט

  • ויקיפדיה
דניס ויטצ'בסקי

בצעד מחאה לא מאוד נדיר, החליטו מפעילי אחד הסניפים של ויקיפדיה - הסניף הרוסי הפעם - למחות נגד ניסיונות צנזורה באמצעות החשכת האתר למשך יום אחד. מי שמנסה כעת להגיע אל אחד הדפים בויקיפדיה הרוסית, מועבר לדף עם המלה "ויקיפדיה" ברוסית ומעליה מלבן שחור שמסתיר אותה כמעט לחלוטין.

הכיתוב מתחת לבאנר המחאה אומר "תארו לעצמכם עולם ללא מידע חופשי. בפרלמנט הרוסי תתקיים קריאה שניה של "חוק המידע", אשר עלול להוביל ליצירת צנזורה ללא כפיפות לבית המשפט עבור כל האינטרנט ברוסיה, ובין השאר לסגירת גישה אל ויקיפדיה הרוסית. כיום ארגון ויקיפדיה מוחה נגד הצנזורה, המסכנת את חופש המידע, שאמור להיות פתוח לאנושות כולה". בויקיפדיה הרוסית מבקשים מהגולשים למחות באמצעות פניה לנבחרי הציבור והפצת מידע.

מדובר בניסיון חקיקה שמטרתו הרשמית תשמע מוכרת למי שעוקב אחר ניסיונות חקיקת אינטרנט בישראל: ניסיון להגן על הילדים מפני חומרים פוגעניים. וגם במקרה של רוסיה, הדרך בה מציעים הפוליטיקאים להגן על הילדים היא יצירת "רשימה שחורה" של אתרים שהגישה אליהם תיחסם. וכיוון שתוכן אנציקלופדי רב ניתן להגדיר כפוגעני עם מעט יצירתיות, פוחדים אנשי ויקיפדיה כי החקיקה תפגע גם בהם.

לפני כחצי שנה, נקטו מפעילי ויקיפדיה באסטרטגיה דומה - החשכת אתר ל-24 שעות - בגרסה האנגלית של האנציקלופדיה. אז המטרה הייתה למחות נגד SOPA, חקיקת רשת דרקונית במיוחד שעמדה אז להצבעה בבית הנבחרים האמריקאי. ההצעה, יש לומר, נקברה בסופו של דבר, לאחר לחץ מצד גופים רבים.


עוד בנושא:

- ויקיפדיה וגוגל נגד צנזורה ברשת: מרימות דגל שחור
- יום בלי ויקיפדיה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully