וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כך תגלשו מהר יותר מבלי לשדרג את חבילת האינטרנט

10.7.2016 / 8:54

שני הדפדפנים הפופולריים בעולם - כרום ופיירפוקס - הפכו עם השנים להיות כלי עבודה משוכללים אבל כמו כל הגאדג'טים שלנו הם נשחקים וצוברים משקעים שמאטים את פעילותם. כך תרעננו אותם ותגרמו לאתרים לרוץ מהר יותר

צילום מסך

(בסרטון: פרסומת מבחן המהירות הוותיקה והמוכרת של גוגל. לא מעט תוספים הותקנו מאז)

רוב משתמשי ה-PC עושים שימוש בדפדפנים הפופולריים כרום ופיירפוקס (ויש אפילו כאלה שמשתמשים באדג' החדש מבית מיקורוספט או האינטרנט אקספלורר המקולל) כדי לגלוש ברחבי הרשת.

רובנו מאמינים שמהירות החיבור לרשת היא שקובעת את מהירות העלאת הדפים והמעבר בין האתרים, אבל יש גם לא מעט השפעה לדפדפן שלנו ולכל מה שמותקן עליו, או יושב בזיכרון שלו. כדי להאיץ את הגלישה מבלי לשדרג את חבילת האינטרנט, אספנו עבורכם את הטיפים השווים ביותר לדפדפן כרום ופיירפוקס, שישפרו את חווית הגלישה שלכם ובעיקר את המהירות.

צמצמו את כמות ההרחבות שלכם

כל הרחבה שאתם מתקינים בדפדפן מעמיסה עליו, יכולה לגרום להאטה, ולקריסות. אולי זה נשמע מובן מאליו, אך יש לכם יותר הרחבות ממה שאתם חושבים, כאלו ששכחתם שהתקנתם ואף הרחבות שנמצאות בדפדפן ומוסתרות, או מותקנות אך לא פעילות. רוב ההרחבות לא מאטות בצורה ניכרת את מהירות הדפדפן, אך יש גם כאלה שמאיטות את זמן הטעינה שלו בכל הפעלה וליתר ביטחון עדיף להסיר את המיותרות כדי להפוך את המחשב למהיר ובטוח יותר.

כרום: כדי להסיר את ההרחבות, הדביקו את הכתובת הזו בשורת הכתובת: chrome://extensions/ ותוכלו לראות את כל ההרחבות שמותקנות אצלכם. פשוט לחצו על אייקון סל המחזור והסירו את ההרחבות הלא-רלוונטיות. אם יש לכם תוסף שזולל משאבי מערכת תוכלו למצוא אותו במנהל המשימות. כדי להגיע לתפריט לחצו על המקשים Shift+Esc, או דרך התפריט בכרום > More Tools < Task Manager. כך תקבלו רשימת טאבים ותוספים פעילים, כמות הזיכרון שהם תובעים מהמערכת, העומס שמייצר כל פריט מבחינת המעבד ועוד. תוכלו ללחוץ על כל פריט ולנטרלו באמצעות לחיצה על כפתור ה-End Process אבל בעיקר לראות איזה תוסף מנצל את הזיכרון ומאט את הגלישה.

פיירפוקס: בדיוק כמו בכרום, התוספים בדפדפן פיירפוקס מאטים את פעילותו והסרתן משפרת גם את האבטחה. בתפריט האפשרויות בחרו ב"תוספים" והסירו או בטלו תוספים והרחבות שאתם לא משתמשים בהם. חלק מהתוספים שלכם חיוניים לגלישה, ולכן לא ניתנים להסרה. במידה ואתם מבטלים את אחד מהתוספים והגלישה שלכם נפגעת, חזרו שוב לתפריט ותוכלו להפעיל אותו, בשונה מהרחבות שניתן לבטל ולמחוק. שימו לב שגם תוספים שביטלתם את פעילותם עשויים לשפר את מהירות הגלישה כך שאם אתם לא מעוניינים להסיר תוסף, ניתן פשוט להשבית אותו אם אתם לא עושים בו שימוש לעתים קרובות.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

התהליך המסקרן של מיחזור אריזות מתכת

בשיתוף תאגיד המיחזור תמיר
אילוסטרציה. ShutterStock
כל התוספים נוטים להכביד על הדפדפן ולהאט את מהירות הגלישה, למרות שמהירות החיבור טובה./ShutterStock

התקינו הרחבות מועילות

כרום: אחרי שסיימתם לנקות את התוספים שמשפיעים לרעה על תפקוד הדפדפן, יש כמה הרחבות שיכולות לייעל את התפקוד ולהגביר את מהירות הגלישה. לדוגמה, ההרחבה של גוגל Data Saver, שגם זמינה עבור דפדפן כרום באנדרואיד, צמצם את כמות המידע שהדפדפן צורך ותציג דפי האינטרנט מהר יותר. תוספים נוספים כמו The Great Suspender ישהה את הטאבים הפתוחים אחרי זמן מסוים, אם לא נעשה בהם שימוש (נגיד פתחתם לקריאה מאוחרת ושכחתם), וכך העמוד לא ייטען מעצמו ויאט את הגלישה בטאבים אחרים. התוסף מסייע לחסוך זיכרון RAM בצורה משמעותית, כך שבסופו של דבר התוצאה היא גלישה מהירה יותר.

פיירפוקס: בחנות התוספים של מוזילה יש מגוון רחב של המון תוספים שמצד אחד יכולים להאט את מהירות הגלישה, אך גם לדאוג שהדפדפן יעבוד בצורה מהירה יותר. כמו למשל תוסף Auto Tab Unload שישהה את החלונות אחרי כמה שניות או דקות, כדי לפנות זיכרון RAM ומשאבי עיבוד. ניתן להתאים בצורה אישית את פרק הזמן שלאחר מכן הטאבים יושהו או לבחור אתרים מסויימים שלא יושהו לעולם. בנוסף, יש גם פיצ'רים שיגרמו לדפדפן שלכם לעבוד מהר יותר הנמצאים בתפריט נסתר אליו ניתן להגיע אם תכתבו about:config בשורת הכתובת.

חיפוש מהיר באינטרנט יסביר לכם מה כל אחד מהפיצ'רים יכול לעשות, כיצד הוא קשור לשיפור מהירות הדפדפן ובאיזה לא כדאי לגעת. לתפריט ניתן להגיע גם באמצעות התוסף הזה.

הפיצ'ר הרלוונטי ביותר בתפריט הזה הוא צמצום צריכת זיכרון ה-RAM כשהדפדפן ממוזער מבלי להרגיש בהבדל במהירות כשתחזרו לגלוש. הגיעו אל התפריט about:config, לחצן על המקש הימני בחלון (לא משנה איפה בדיוק), כעת לחצו על "חדש" ואז "בוליאן". בחלון שיפתח כתבו config.trim_on_minimize והזיזו אותו ל-True. כעת הפעילו מחדש את הדפדפן.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
תפריט about:config בפיירפוקס./מערכת וואלה!, צילום מסך

נקו את הזיכרון המטמון בדפדפן

כרום: מתקיים ויכוח האם ניקוי הזיכרון המטמון יכול באמת להאיץ את מהירות הגלישה. אחרי הכול, הזיכרון המטמון נועד לטעון דפים ואלמנטים בצורה מהירה יותר, אך כמו חלקים אחרים במערכת שלכם, עם הזמן גם הזיכרון יכול לצבור "משקעים" לא חיוניים. כלומר, לכרום יקח הרבה יותר זמן לנבור בזיכרון ולמצוא את המידע הרלוונטי, לצד קבצי עוגיות, מה שיגרום דווקא להאטה במהירות הדפדפן. אם רצו לנסות לנקות את הזיכרון המטמון, גשו להגדרות של כרום, בחרו ב"הצג הגדרות מתקדמות" ואחר כך "נקה את נתוני הגלישה". בחלון שייפתח בחרו בעוגיות, קבצי מטמון ואם יש נתונים נוספים כמו היסטוריה או סיסמאות שאתם רוצים לנקות, לחצו עליהם. בהתחלה, חלק מהדפים יטענו לאט יותר (כי למעשה הדפדפן אוגר את האלמנטים בזיכרון מחדש), אך בפעם הבאה שתגלשו הם אמורים לרוץ מהר יותר.

פיירפוקס: הדפדפן כולל בתוכו מנגנון חכם עבור ניהול הזיכרון המטמון. בתפריט האפשרויות בחרו ב"מתקדם" ואז "רשת". כאן ניתן לנקות את זיכרון המטמון, ורצוי לנקות אותו מדי פעם. בתוך החלון שנפתח ניתן לבחור האם אתם מעוניינים שהדפדפן ישמור קבצי מטמון גדולים, מה שיכול להיות מועיל עבור מי שיש לו הרבה זיכרון RAM ונפח אחסון, או שישמור קובץ קטן יותר.

רעננו את הדפדפן

בדיוק כמו בווינדוס 10, גם לפיירפוקס יש כפתור ריענון. הכפתור מאפס את רוב ההגדרות מבלי לפגוע בנתונים שלכם, לרבות סימניות, סיסמאות, היסטוריה, עוגיות וכו'. הפיצ'ר יכול לפתור מגוון בעיות וגם מאפשר לדפדפן לעבוד מהר יותר. כתבו about:support בשורת הכתובת בפיירפוקס, ובחלון שיפתח לחצו על "רענן את פיירפוקס". חשוב לציין כי חלק מההגדרות יתאפסו ולכן תצטרכו להגדיר דברים מחדש, אך במהירות הגלישה המשופרת תוכלו להבחין מיד אחרי סיום הפעולה.

>> לעוד כתבות מעניינות - עקבו אחרינו גם בפייסבוק

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully