פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   הרחפנים המיניאטוריים האלה יחליפו את הדבורים אם הן ייכחדו

   כמובן שמדובר עדיין בפתרון יקר ומורכב בהרבה מהצלת אוכלוסיית הדבורים, שכבר עושה את העבודה הזו מאות אלפי שנים, אבל לפחות מישהו חושב על תכנית חלופית

   הרחפנים המיניאטוריים האלה יחליפו את הדבורים אם הן ייכחדו

   אוכלוסיית הדבורים ברחבי העולם נמצאת כבר לא מעט שנים בצניחה מעוררת חרדה בקרב מדענים, החוששים מקריסה של שרשרת המזון. בחודש האחרון אף התווסף החרק המפוספס, לראשונה בהיסטוריה, לרשימת המינים בסכנת הכחדה. להיעלמותן של הדבורים עשויה להיות השלכה הרסנית על החקלאות, שכן מיני גידולים רבים נשענים על הפריה הנעשית בעזרת הדבורים המרחפות בין הפרחים.

   רחפן מאבק פרחים (צילום מסך)
   עדיין לא מתקרב ליעילות של הדבורים, אבל טוב שיש תכנית ב'. (צילום מסך)

   בעוד שחוקרי טבע ברחבי העולם מחפשים פתרונות שיאפשרו להציל את הדבורים מהיכחדות, במכון לחקר טכנולוגיות תעשייתיות מתקדמות בטוקיו כבר חושבים על תחליף ממוחשב. חוקרים במכון הצליחו לפתח דבק המשולב בשערות סוס, ומציג תכונות הדומות לאלו של גוף הדבורה: הדבק הזה חזק בדיוק במידה הנכונה בכדי להיצמד לאבקני הפרח, ולשחרר אותם בפרח אחר. אחד היתרונות של הדבק הזה הוא שהוא מוסיף להיות יעיל ודביק גם שמונה שנים לאחר ייצורו.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   הדבק הזה מחקה את פעולת ההאבקה של הדבורים. (צילום מסך)

   בעוד שכל הניסויים שנערכו עד כה בחומר המהפכני בוצעו בעזרת חרקים, חוקרי המכון סבורים כי ניתן יהיה להצמיד את הדבק לרחפנים זעירים שיעשו את העבודה באופן אוטומטי, ואינם נמצאים בסכנת הכחדה. כמובן שמדובר עדיין בפתרון יקר ומורכב בהרבה מהצלת אוכלוסיית הדבורים, שכבר עושה את העבודה הזו מאות אלפי שנים, אבל לפחות מישהו חושב על תכנית חלופית.

   >> לעוד כתבות מעניינות - עקבו אחרינו גם בפייסבוק.

   צפו בסרטון