מגניב: הרחפן הזה לימד את עצמו לנחות בדיוק כמו ציפור

כפי שבוודאי ראיתם לא פעם, ציפורים אינן זקוקות למסלול תעופה ארוך על מנת לנחות. ברגע הנחיתה הן צוללות לפתע מטה במהירות, ואז מתאזנות ונוחתות ברכות על הקרקע. הרחפן הזה צויד בבינה מלאכותית שלימדה את עצמה לנחות מהניסיון

  • רחפן
אילן גלר
צילום מסך

למרות שחלפו יותר ממאה שנים מאז טיסת הבכורה המפורסמת של האחים רייט, מדענים וחוקרים עדיין לומדים מהטבע כיצד לבנות מטוסים טובים יותר, או ליתר דיוק - כנפיים יעילות יותר. צוות משותף של חברת BMT ואוניברסיטת בריסטול הבריטית עמל בימים אלו על יצירת רחפן המסוגל לנחות בדיוק כמו ציפור, תוך שהוא מבצע תמרון המכונה "הזדקרות עמוקה", או במילים אחרות - צלילה מבוקרת.

כפי שבוודאי ראיתם לא פעם, ציפורים אינן זקוקות למסלול תעופה ארוך על מנת לנחות. ברגע הנחיתה הן צוללות לפתע מטה במהירות, ואז מתאזנות ונוחתות ברכות על הקרקע. יתרונות התמרון הזה ברורים: חיסכון במקום ובאנרגיה, כמו גם יכולת תגובה מהירה במיוחד. אלא שלצורך נחיתה כזו נדרשת יכולת חישוב מדהימה, הלוקחת בחשבון את מהירות וכיוון הרוח, שינויים עדינים בזווית הקרקע וזווית הכנפיים.

עוד בוואלה! NEWS

השף של סנטה קתרינה חושף את הסוד הגדול לחומוס מושלם

אבי ביטון
לכתבה המלאה
מוח ציפור מלאכותי לימד את עצמו לנחות. (צילום: צילום מסך)

כדי שהרחפן הניסיוני יהיה מסוגל לבצע את המהלך הזה, נדרשו החוקרים לבנות עבורו מעין "מוח ציפור" חשמלי המבוסס על אינטליגנציה מלאכותית. המוח הזה לימד את עצמו כיצד לנחות, תוך שהוא מבצע כ-5,000 נחיתות ניסוי עד שהגיע לפתרון אידאלי.

הפרויקט של BMT אומנם מומן על ידי משרד הביטחון הבריטי, אך מפתחיו סבורים כי לרחפנים המבוססים על טכנולוגיה זו יתכנו שימושים אזרחיים רבים. בין השאר, ניתן יהיה להשתמש בהם על מנת לכבות שריפות, או להעביר חבילות ברמת דיוק ומהירות גבוהה בהרבה משל רחפנים רגילים.

>> לעוד כתבות מעניינות - עקבו אחרינו גם בפייסבוק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully