פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   חוק חדש באנגליה: עד עשר שנות מאסר למשתמשי Kodi

   בגוף האחראי לפיקוח על זכויות יוצרים מיהרו להבהיר כי אין בכוונתם לרדוף אחרי כל אחד שמוריד טורנטים או צופה בצפייה ישירה בתכנים לא-חוקיים, וכי עיקר משימתם כעת היא לתבוע את מפיצי התכנים. אבל החוק מתיר לתבוע כל מי שצופה בסרט פיראטי

   קודי KODI (צילום מסך)
   היישום עצמו חוקי אבל התכנים שצורכים דרכו מאוד לא חוקיים ברובם. Kodi. (צילום מסך)

   בעוד שבמדינות רבות ברחבי העולם (כמו גם ישראל) לא ממהרות הרשויות לאמץ גישה תוקפנית כלפי הורדות בלתי חוקיות ברשת, חוק שעבר לאחרונה באנגליה קובע עונשי מאסר של עד עשר שנים לאנשים שיתפסו משתפים תוכן פיראטי מועתק. החוק תקף גם במקרים בהם לא הוכח כי נגרם נזק כספי בפועל לבעלי הזכויות, אלא רק קיימת אפשרות שנזק כזה ייגרם.

   בגוף האחראי לפיקוח על זכויות יוצרים מיהרו להבהיר כי אין בכוונתם לרדוף אחרי כל אחד שמוריד טורנטים או צופה בצפייה ישירה בתכנים לא-חוקיים, וכי עיקר משימתם כעת היא לתבוע את מפיצי התכנים - אותן קבוצות האקרים ששמות את ידן על הדלפות ודואגות להמיר אותן לקבצים דיגיטליים. העונש המקסימלי, מאסר של עשר שנים כאמור, יינתן רק במקרים החמורים והקיצוניים ביותר.

   אולם למרות ההבטחות הללו, החוק בהחלט עשוי לאפשר תביעה אישית של משתמשים פרטיים שצרכו תכנים לא חוקיים. חקיקה זו מצטרפת לקביעת בין הדין של האיחוד האירופי כי מכירת סטרימרים שעליהם מותקנת מראש תוכנת Kodi תהיה בלתי חוקית. קמעונאית הרשת אמזון מיהרה להיענות לקביעה זו, וכבר הסירה את כל "קופסאות ה-Kodi" המאפשרות צפייה בתכנים פיראטיים מהקטלוג שלה.

   עו"ד מוטי אמיתי, מנכ"ל הפדרציה הישראלית לתקליטים וקלטות בע"מ אמר בתגובה למהלכי החקיקה בבריטניה כי
   "אכן הגיעה העת, שחקיקת זכויות היוצרים תתעדכן ותיתן מענה אפקטיבי לאיומי הפיראטיות ברשת האינטרנט, בפרט באמצעות פלטפורמות דוגמת 'קודי'. החקיקה החדשה בבריטניה, שמתמקדת במי שמעלה ומזרים תכנים מפרים, מהווה מודל ראוי שיש לאמץ דומה לו בישראל. רק כך ניתן יהיה להגן על ציבור היוצרות והיוצרים בישראל ולהבטיח המשך יצירת מקור ישראלית".

   >> לעוד כתבות מעניינות - עקבו אחרינו גם בפייסבוק.