וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בית המשפט קבע: "סטטוסים מצייצים יחזור לפייסבוק"

14.12.2017 / 16:17

העמוד חייב לחזור לאוויר עד יום ראשון הקרוב בשעה 18:00. השופט רחמים כהן חייב את פייסבוק לשלם לאבי לן, מנהלו, הוצאות משפט על סך כרבע מיליון שקלים

"סטטוסים מצייצים" חוגגים חצי מיליון לייקים. פייסבוק, צילום מסך
סטטוסים מצייצים./צילום מסך, פייסבוק

העמוד "סטטוסים מצייצים", שהוסר על ידי פייסבוק בבושת פנים לפני יותר משלוש שנים חוזר לאוויר בהוראת בית המשפט. במשך שנים ניהל מנהל העמוד, אבי לן, מאבק משפטי נגד הרשת החברתית ובהחלטה מפתיעה קבע בית המשפט המחוזי בתל אביב בפסק דין כי על פייסבוק להחזיר את העמוד עד יום ראשון הקרוב בשעה 18:00 לרשת פייסבוק ולשליטתו של אבי לן.

כמו כן, השופט רחמים כהן חייב את פייסבוק לשלם לאבי לן הוצאות משפט על סך של כרבע מיליון שקלים בגין התנהלותה, כך אמר עורך דינו של לן, גיא אופיר. "אנו גאים להיות חתומים על ההצלחה בתביעה זו שההשלכה שלה היא גם לגבי זכויות כל משתמשי פייסבוק ובוודאי אלו שנחסמו, ועמודם ניטל מהם בהחלטה שרירותית וכוחנית של פייסבוק".

"סטטוסים מצייצים" היה בשיאו עמוד הפייסבוק הישראלי הפופולרי ביותר. הוא הוקם בשנת 2010 ולפי הדיווחים הגיע בשיאו ל-718 אלף עוקבים. בינואר 2015 הוא נחסם על ידי פייסבוק לאחר שהתפרסם מחירון לפרסום פוסטים בתשלום. פרסום תוכן שיווקי סמוי היה בניגוד לתקנות הרשת החברתית באותה התקופה.

בתקופה האחרונה מתנהלת מחאה נגד פייסבוק על ידי מנהלי עמודים גדולים שנסגרו כמו "המזבלה" ו-"שואגים לימין". פנינו לפייסבוק לתגובה ונמסר לנו שהעניין בבדיקה. כשתתקבל התגובה נפרסמה במלואה.

מפסק הדין עולה כי בית המשפט אומר שלא כל הפרה של תקנון פייסבוק היא יסודית כפי שהחברה טוענת ולכן לא כל הפרה של התקנון על ידי המשתמשים מצדיק צעדים קיצוניים כמו חסימה וסגירת עמוד. עוד אמרו השופטים: "פייסבוק השיתה על התובעים סנקציות חמורות, ללא הודעה מראש, באופן חד - צדדי ומבלי שהבהירה לתובעים במה "חטאו". אף אם הפרו התובעים את התקנון, היה על פייסבוק לאפשר להם להגיב באופן מסודר ולתקן את ההפרות הנטענות. אלא שהנתבעות פעלו באופן כוחני וחסר תום לב; פייסבוק לא מקיימת שירות טלפוני תוך הפרת סעיף 18 לחוק הגנת הצרכן, התשמ"א 1981; התנהלות הנתבעות עולה כדי רשלנות בוטה כלפי התובעים".

והוסיפו: "פייסבוק לא הוכיחה ולו לכאורה, שהפרת החוזה של התובעים פוגעת או פגעה באפשרות שלה להמשיך ולספק "שירות חינמי" למשתמשים. מנגד הדרך "הקצרה" של ביטול מיידי גרמה לתובעים לנזק שנמשך כ-3 שנים, בהן העמוד "סטטוסים מצייצים" אינו פעיל."

"למעלה מן הנדרש יצוין, שפייסבוק שולטת ללא עוררין בתנאי השימוש ובעצם השימוש בשירות. בכוחה להסיר תכנים מפרים תחת חסימה והסרה מוחלטת וחד - צדדית של דפים, שהיא מידתית פחות. בהסרת תכנים מפרים, פייסבוק אף תוכל למנוע או להפחית פרסום תכנים ממומנים שאינם מגולים למשתמשים ככאלה. אין מחלוקת בין הצדדים שהעמוד "סטטוסים מצייצים" נסגר על ידי פייסבוק, באופן חד - צדדי, ביום 16.1.2015 יומיים לאחר פרסום הכתבה. בנוסף לעמוד, נסגרו הפרופילים האישיים של התובעים למשך חודש".

"התובעים פנו לפייסבוק ביום 17.1.1.2015 והתחייבו שלא לבצע הפרות נוספות. ביום 21.1.2015 קיבלו הודעה, שהעמוד נסגר לצמיתות. ביטול החוזה על ידי פייסבוק, הבא לידי ביטוי בסגירת הדף "סטטוסים מצייצים", נעשה שלא כדין, שכן הפרת החוזה על ידי התובעים הייתה הפרה "לא יסודית". היה על פייסבוק לתת לתובעים ארכה להסרת ההפרה ורק אם התובעים לא היו פועלים להסרת ההפרה, פייסבוק הייתה זכאית לסגור את העמוד".

sheen-shitof

עוד בוואלה!

קק"ל מעודדת לימודי אקלים באמצעות מלגות לסטודנטים צעירים

בשיתוף קק"ל

התגובה של אבי לן לא איחרה להגיע בדף הפייסבוק ושיתף את סיכום פסק הדין והוסיף "וואוו, ניצחנו את פייסבוק !" הפוסט זכה למאות לייקים תוך שעה ולמעלה מ-160 תגובות. "עשית לי את היום!", כתבו גולשים בעמוד שלו לצד עוד תגובות כמו "יש! בשעה טובה!", "מדהים", "מזל טוב", "אבי, חיבוק!!!", ואוו איך שמחתי כשקראתי את זה!! מזל טוב", כל הכבוד, זה באמת דף חסר בפייס!" ועוד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully