"ג'ונגל מטורף": כך קופת החולים "לאומית" שומרת על המידע שלכם

קופות החולים הופכות ליותר ויותר דיגיטליות, אך בו זמנית גם הופכות ליעד של האקרים. משימה לא פשוטה עומדת בפניהם: להנגיש את המידע ללקוחות, ובמקביל גם לשמור עליהם. כך מביאים את הרופא עד אליכם, אבל גם שומרים על המידע שלכם

25/06/2019
אנשים מתחסנים לשפעת בסניף קופת חולים לאומית בתל אביב. אבי כהן
מביאים את הרופא לסמארטפון, אבל שומרים על הפרטיות.(צילום: אבי כהן)

בשנים האחרונות בדומה לתעשיות רבות, גם קופות החולים החלו להיות דיגיטליות יותר. אך עם המהפכה הדיגיטלית, הגיעו גם הסיכונים הנלווים. ואיך שומרים על מידע רפואי וכל כך רגיש, ובאותה שעה מנסים להנגיש את התיק הרפואי ואת הגישה לרופאים? מדובר באתגר מורכב לקופות החולים בארץ ובעולם. בשנים האחרונות סימנו האקרים את בתי החולים, הן בפריצה למכשור והטעיית התוצאות, והן על ידי גניבת מידע רגיש שעשוי להיות שווה הרבה כסף. שוחחנו עם יזהר לאופר,ֿ מנהל מחלקת חדשנות ובריאות דיגיטלית בלאומית שירותי בריאות, שהסביר על איך מנגישים את רופא המשפחה, ובאותה שעה גם מגנים על הלקוח.

"בשנים האחרונות הבנו שאנחנו צריכים להתאים עצמנו למהפכה הדיגיטלית האישית. הבנו שאנחנו צריכים להיות שם בשני קליקים", אמר לאופר. "לפני שנתיים עלינו עם אפליקציה חדשה שלפי הציונים, היא הגבוהה ביותר. לצד זה, אנחנו גם היחידים שמאפשרים החזר כספי דרך האפליקציה". עוד לאחרונה השיקה קופת חולים לאומית אפשרות לקיים שיחות וידאו עם הרופא האישי. "זה פרויקט הדגל האחרון שלנו", אמר. "זה הרופא שלך, בשעות הקבלה, רופא שמכיר אותך ויודע הכל". עוד סיפר לאופר כי גם הרופאים חששו מהמהלך, אך בסופו של דבר גילו את ההפך ממה שחשבו. "יש לנו רופא שאני מאוד אוהב, ובהתחלה הוא לא התלהב מהרעיון החדש. אחרי שהוא התחיל לקבל את השירות, הוא שמח מאוד. 95 אחוזים מהלקוחות שניסו את שיחת הוידאו מרוצים". לאור ההצלחה מהשירות, לאומית עשויה בעתיד להרחיב את השירות, לרופאים נוספים, לרבות רופאים מומחים.

"שיחת הוידאו מוצפנת מקצה לקצה".(צילום: יח״צ)

ומה בכל מה שקשור לנושא הפרטיות ואבטחת המידע? לאופר מרגיע כי שיחת הוידאו מוצפנת מקצה לקצה, והשיחה לא מוקלטת כשיחת וידאו והיא לא נשמרת בשום מקום. "עולם אבטחת המידע הוא ג'ונגל מטורף. לפני שנתיים - שלוש עולם הבריאות כלל לא היה במיקוד של האקרים, ולאט לאט הם התחילו לסמן את העולם הזה. אנחנו מקיימים דיונים רחבים ומשתפים אילו איומים יש ואיזה מענה יש לנו לתת. יש אתגר גדול. זה בא בהמון שכבות: איפה שרתי האחסון יושבים, תחנות הקצה (המחשבים שבקופות החולים), כונן רשת מקומי ואיזה תכונות יש לרופאים על המחשב", הסביר. "שרתי המידע שלנו מאוחסנים בבונקר מתחת לאדמה עם שומרים מסביב לשעון, לעובדים אין הרשאה להתקין תוכנות במחשבים, ומי שלא צריך אופיס, לא יוכל לקבוע את שולחן העבודה שלו. הכל מאוד הדוק אצלנו".

  • טכנולוגיה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully