עכשיו בישראל: רחפנים יעזרו לנקות את החופים מחלקיקי הזפת

אלפי מתנדבים ניקו את החלק הגדול של חופי ישראל אבל חלקיקי זפת קטנים וקשים לאיתור עדיין פזורים בחוף. כדי להשלים את המלאכה, לראשונה יבצעו שימוש ברחפנים וטכנולוגיות בינה מלאכותית אשר ישמשו בניטור מדויק של מוקדי זיהום הזפת ברצועת

25/04/2021
זיהום בחוף נווה ים, 26 בפברואר 2021. יואב איתיאל
״לראשונה יבצעו שימוש ברחפנים וטכנולוגיות בינה מלאכותית אשר ישמשו בניטור מדויק של מוקדי זיהום הזפת ברצועת״(צילום: יואב איתיאל)

אלפי מתנדבים ניקו את חופי ישראל אך החופים עדיין רחוקים מלהיות נקיים לחלוטין. חלקיקי זפת קטנטנים וקשים לאיתור פרוסים ברצועת החוף לעיתים הם אף מכוסים תחת שכבות חול, דבר המקשה עוד יותר על אפשרות השיקום המלאה של החופים.לכן, קהילת החדשנות לטכנולוגיות שינוי אקלים, PLANETech, מיזם משותף של Consensus Business Group בראשות וינסנט צ'נגוויז והמכון הישראלי לחדשנות בראשות ד"ר יונתן מנוחין, יוצאת בקול קורא לטכנולוגיות המעוניינות לספק מענה למאמצי השיקום ומניעת מקרים דומים עתידיים. PLANETech, בהובלת אוריאל קלר, מציעה הזדמנות לטכנולוגיות מכלל הסקטורים לקחת חלק במאמצי השיקום של חופי ישראל תוך קבלת חשיפה וחיבור לגופים העוסקים בשיקום האסון ובמניעת מקרים דומים.

טוב לדעת (מקודם)

הסוד לשיפור חיי המין שלכם – כעת במבצע מיוחד

מוגש מטעם "גברא"

הפעילות הראשונה של הקהילה לשיקום האסון האקולוגי יוצאת לדרך בימים אלו בשילוב עיריית נתניה וחברת החקלאות המדייקת SeeTree המשתמשת בחיישנים, אלגוריתמים ורחפנים כדי לפקח על יותר מ-50 מיליון עצים בעולם. בשלב הראשון בוצעה בהצלחה בדיקת היתכנות טכנולוגית, באמצעות רחפנים ובינה מלאכותית, של ניטור חלקיקי זפת הפרוסים לאורך כל רצועת החוף.

יישום של הטכנולוגיה לכלל רצועת החוף צפויה להקל על המתנדבים בפעולות השיקום, הצריכים מיפוי מדויק של החלקים המזוהמים בחוף ולזהות אזורים המסוכנים לרחצה בעקבות זיהום הזפת. בשלב השני נבחנות כבר כרגע האפשרויות השונות לביצוע פיזור של חומרים שונים אשר יקטינו את ריכוז המזהמים ויאיצו את תהליכי השיקום. השלב השני יוכל לצאת לדרך, רק לאחר קבלת כל האישורים הרגולטורים.

"יישום של הטכנולוגיה לכלל רצועת החוף צפויה להקל על המתנדבים בפעולות השיקום"(צילום: רשות הטבע והגנים, תומר עופרי)

במסגרת הקול קורא קהילת PLANETech מחפשת אחר טכנולוגיות שונות ממגוון תחומים במטרה לענות לאתגרים הקיימים, ביניהן: ביצוע ניטור רצועות החוף והמרחב הימי לאיתור מוקדי זיהום, הפעלת מערכות לפיזור דשנים וחיידקים להאצת תהליכי השיקום, איתור מוקדם לדליפות נפט ימיות, ניקוי ושיקום זיהום הזפת הנמצא על גבי סלעים ועוד. מוזמנות להגיש בקשה גם חברות אשר יש באפשרותן להציע פתרון חלקי והקהילה תדאג לייצר שותפויות וחיבורים רלוונטיים. טכנולוגיות אשר יימצאו מתאימות, יקודמו על ידי PLANETech אל מול הגופים הרלבנטיים, על מנת לסייע במאמצי שיקום האסון האקולוגי.

  • זיהום

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully