מה סוד ההצלחה של הסטארטאפ ששווה 3 מיליארד דולר?

שלושת המייסדים של פורטר אינם אנשי תוכנה, זאת למרות שהחברה שייסדו מיישמת בינה מלאכותית ואלגוריתמים מתקדמים לשם מניעת הונאות באופן אוטומטי. לירון דמרי, מייסד ונשיא Forter מתארח בפודקאסט טק טוק

25/05/2021

היום (שלישי) הודיעה פורטר על גיוס בסבב F של 300 מיליון דולר, לפי שווי של 3 מיליארד דולר. בהודעת החברה, הודיעה כי הכפילה את הכנסותיה בשנה האחרונה והיא כעת מאבטחת יותר מ-250 מיליארד דולר של עסקאות בשנה. "קבענו סטנדרט חדש לאמון בעולמות המסחר המקוון", אמר מיכאל רייטבלט, מנכ"ל ומייסד שותף של החברה. "פורטר מאגדת יחדיו סוחרים, בנקים ושירותי סליקה, שביחד משפרים באופן דרמטי את אחוזי אישור העסקאות, ומצמצמים לכמעט אפס דחיית עסקאות באופן שגוי", הוסיף.

ההודעה על הגיוס מגיעה כחצי שנה לאחר ההודעה הקודמת, על גיוס של 125 מיליון דולר, לפי שווי של 1.3 מיליארד דולר. שלושת מייסדי פורטר, אינם אנשי תוכנה, לא שירתו ב-8200 ואפילו לא למדו בפקולטה כלשהיא למדעי המחשב. אז מה סוד ההצלחה של "הסטארטאפ" ששווה מעל ל-3 מיליארד דולר? שוחחנו עם לירון דמרי בפודקאסט "טקטוק".

כשחושבים על סטארט-אפים מצליחים, ובייחוד על חדי קרן, בדרך כלל חושבים על מונחים כמו 8200, מתכנתי על, ובוגרי מדעי המחשב, ובחלק מהמקרים - גם על מי שנולדו למשפחות הנכונות. במובן הזה Forter היא חיה מעט שונה, בעיקר ומאחר ומייסדיה לא ממש עונים על אף אחת מההגדרות האלו.

שווים כבר 3 מיליארד דולר(צילום: אבי ראול)

"טעות היא משהו שאנחנו מאמצים לחיקינו"

החברות הגדולות ביותר ברשימת ה Fortune 500 סומכות על Forter כפלטפורמה המרכזית שלהם למניעת הונאות, כשהחברה מדווחת על כי היא מגנה על עסקאות בשווי של למעלה מ-250 מיליארד דולרים מדי שנה אשר מתבצעות על גבי פלטפורמות הסחר והבנקאות מהגדולות בעולם. על לקוחותיה נמנים שבע מעשר חברות הנסיעות הגדולות בעולם, כגון Priceline, ו-Kiwi, מותגים מובילים כמו ריי-באן, ראלף לורן, וקלווין קליין, וחברות טכנולוגיה דוגמת Fiverr, Instacart ,HoneyBook ועוד מאות חברות מובילות נוספות. בינואר 2020 דורגה החברה כמובילת השוק במניעת הונאות מקוונות בדוח Frost Radar שהופק על-ידי חברת האנליסטים המובילה פרוסט & סאליבן.

אבל כל אלו מהווים את נקודת המוצא לשיחה שלנו עם לירון דמרי, מייסד ונשיא פורטר שסיפר לנו על המסע להקמת החברה, הקשיים, האתגרים ועל העובדה המעניינת ביותר שכאמור, אף אחד ממייסדי החברה אינו מתכנת. "אנחנו מדברים היום על סדר גודל של 250 מיליארד דולר עסקאות בשנה. זה בהחלט אחריות מאוד גדולה, ואני חושב שאחת מהדרכים, זו קבלה והבנה שאנחנו משתפרים תוך כדי, ואנחנו עושים את הכי טוב שניתן, אבל חלק מובנה בניהול סיכונים זו הטעות. הטעות היא משהו שאנחנו מאמצים לחיקינו, גם אם זה המפתח, גם אם זה האנליסט, ובעצם גרם לאיזושהי טעות בשיקול הדעת, אבל אנחנו יודעים שאנחנו במערכת שבה אנחנו רודפים אחרי מישהו חכם. אנחנו מנסים למנוע מהם לבצע את המהלכים של גניבה ולכן חייבים כל הזמן לדעת שהם יצליחו קצת, אנחנו רק צריכים לוודא שזה לא חוזר על עצמו, שאנחנו מונעים במקומות הגדולים המשמעותיים".

הנשק הסודי שלנו

דווקא בימים שבהם נסגרים פקולטות למדעי רוח ונראה כי הערך של אומנויות ולימודים שאינם מקצועות היי-טק מובהקים, פורטר היא ההוכחה לחשיבות הפקולטות האלו, ומראה כי גם משם, ניתן להקים סטארטאפ שמוערך ביותר ממיליארד דולר. פורטר הוקמה על ידי לירון דמרי, מיכאל רייטבלט, ואלון שמש. לירון ומיכאל נפגשו בתיכון בירושלים, ולאחר מכן פגשו את אלון. במרתף במרכז הארץ, החלו לפתח את פורטר, המובילה העולמית בתחום מניעת הונאות סחר אלקטרוני. הפתרון של החברה מוטמע באתרי הסחר המקוון של הקמעונאיות הגדולות בעולם ומטפל על מחזור עסקאות של למעלה מ- 200 מיליארד דולר ומגן למעלה מ-750 מיליון צרכנים ברחבי העולם מהונאות כרטיסי אשראי, גניבות זהות, השתלטות על חשבונות ועוד. את העוצמה הטכנולוגית הביא איתו סמנכל הטכנולוגיות יפתח גדעוני שהצטרף לחברה לפני 7 שנים.

לירון דמרי, אחד משלושת מייסדי החברה(צילום: ויקטור לוי)

"הסיפור של פורטר הוא לא טיפוסי. אלו לא מייסדים שהגיעו מתל אביב ועשו 8200. אני גדלתי בחצור הגלילית. אלון שמש גדל בכפר יונה ומיכאל הוא עולה שהגיע מסיביר בגיל 9 למעלה אדומים. זה לא סיפור שמתחיל כמו כל הסיפורים. אני איש חטיבת המחקר במודיעין, ואחר כך למדתי בעוונותיי פילוספיה. זה נשמע מילה גסה, אבל אני מאמין בעובדה שלאנשים שדווקא לומדים מדעי הרוח, יש המון מה לתרום לעולם ההיי-טק ופורטר מתאפיינת בכך שאחוז מאוד גדול ממי שעובד בפורטר הם דווקא קולנוענים, מעצבים, אמנים, מורים ועורכי דין שעשו את ההסבה ומה שהם מביאים זה הנשק הסודי, זו באמת היכולת לבוא ולשבור תבניות. כמובן שיש לנו את המפתחים שכותבים קוד, אבל היכולת לבוא ולהבין מה בן אדם רוצה או מה המשמעות של ההתפתחות בעולם, זו נגזרת של תפיסה הרבה יותר רחבה. לאנשים שהם לא מתכנתים יש המון מה לתרום בהיי-טק".

  • פורטר
  • סייבר

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully