וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לראשונה: הצלחה בעריכה גנטית של לוביה

חברת הגנטיקה והזרעים הישראלית BetterSeeds עיצבה גנטית מחדש את ארכיטקטורת צמח הלוביה ואחידות הופעת תרמיליו באופן שיתאים לקציר ממוכן. הלוביה המשופרת תיבחן בארצות הברית במהלך אביב 2023

לוביה. יחצ,
הגידול החקלאי העתיק ביותר עומד לעשות פריצת דרך. לוביה/יחצ

BetterSeeds, חברת אגריטק המשביחה גנטית גידולים חקלאיים על ידי שימוש בטכנולוגיית עריכה גנטית שפיתחה, מודיעה כי הצליחה לערוך גנטית את צמח הלוביה כך שיתאים לקציר ממוכן. BetterSeeds עתידה לבצע ניסיונות שדה לגידול קטניית הלוביה המשופרת בארה"ב במהלך 2023 במטרה לבחון את התאמתה לגידול בקנה מידה מסחרי.

הלוביה היא הגידול החקלאי העתיק ביותר המוכר לאדם. רמת החלבון הגבוהה שבזרעיה, סבילותה לחום וצריכת המים והדשן הנמוכה הופכים קטנייה זו לעמידה במיוחד לשינויי אקלים בנוסף לערך התזונתי והחקלאי העצום שבה. סויה, הקטנית שגידולה הנו הנפוץ ביותר, דורשת כמויות גדולות של מים ודשן וגדלה רק באקלים נוח. עקב ההתחממות הגלובלית צפוי יבול הסויה לרדת בכ-30% במשך העשור הקרוב. לעומתה, לוביה הינו גידול בר-קיימא ומקור חלבון צמחי אשר אינו נופל באיכותו וכמותו מסויה, ומועמדת מובילה למלא את החלל שייצור המחסור העתידי בסויה.

לפני פריצת הדרך האמורה של BetterSeeds הלוביה לא התאימה לקציר ממוכן ולכן לא ניתן היה לגדלה ביעילות בקנה מידה מסחרי. כצמח "בלתי מסתיים" המשתרע על הקרקע עם הופעה הדרגתית של תרמילים, של הלוביה אינה יעילה לקציר ממוכן, וכתוצאה מכך מגודלת בעיקר באזורים בהם כוח העבודה זול ונקצר ידנית. BetterSeeds הצליחה לערוך את הגן המשנה את ארכיטקטורת הלוביה לצמח מסיים (זקוף) עם הופעה אחידה של תרמילים. אלו הן שתי התכונות החשובות ע"מ לאפשר את הקטיף הממוכן של הלוביה. תכונות אלו יאפשרו לחקלאים לגדל את הקטנית ביעילות גבוהה בקנה-מידה מסחרי, ולמקסם את השימוש באדמתם לגידולים במהלך כל השנה. BetterSeeds ממשיכה להשביח את הלוביה עם תכונות חיוניות נוספות ע"י עריכה גנטית כאשר התכונה הבאה הנה עמידות בפני קוטלי עשבים.

"מאמין שנחולל שינוי עצום"

Better Seeds, הנמנית על אחת מחברות הפורטפוליו של קרן סמארט אגרו, מוכיחה שגנטיקה משופרת בגידולים חקלאיים הנו המפתח לפתרון של הבטחת אספקת מזון לאוכלוסיית העולם ההולכת וגדלה בצל שינויי האקלים. החברה משתמשת בטכנולוגיית העריכה הגנומית הייחודית שלה EDGE (Efficient Delivery of Gene Editing), המאפשרת יישום טכנולוגיית ה-CRISPR במגוון רחב של גידולים חקלאיים. בעזרת EDGE אפשרי לפתח זנים חדשים בפורטפוליו רחב של גידולים עם תכונות חדשות וחיוניות שאינן זמינות היום בשל מוגבלות השימוש בטכנולוגיית ה-CRISPR.

עידו מרגלית, מנכ"ל BetterSeeds: "אם הייתי צריך לבחור להתמקד ביבול אחד - אין ספק שזו הלוביה, מכיוון ששינויי האקלים יובילו למחסור אספקת חלבונים מהצומח, ובעיקר מסויה. ללוביה יש את היכולת למלא את הפער הזה, בהתאם להשבחתו והתאמתו לגידול בקנה מידה מסחרי. זה בדיוק מה ש-BetterSeeds עושה. לוביה תסייע להאכיל את העולם! BetterSeeds מחויבת לספק יבולים משופרים, שיפתרו את בעיית חוסר הביטחון התזונתי העולמי העתיד לבוא. אני מאמין שבטרסידס תחולל שינוי עצום".

  • עוד באותו נושא:
  • לוביה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully