וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"ציונים" ככינוי גנאי? Meta עושה לזה סוף

המושג "ציונים" שמגיע כחלופה ל"ישראלים" מפריע לכם? מטא (פייסבוק) תאסור את השימוש בו: "החלטנו כי מעתה נסיר תוכן שמכוון ל'ציונים' בהשוואות אשר עושות דה-הומניזציה, קריאות לפגיעה, או הכחשת קיום"

מפגינים פרו פלסטינים בגמר ה-NBA. JOSEPH PREZIOSO/AFP, GettyImages
אין מה לעשות, תצטרכו להגיד "ישראלים"/GettyImages, JOSEPH PREZIOSO/AFP

נמאס לכם מהעובדה שפרו-פלסטינים ברשת משתמשים במילה "ציוני" כגינוי גנאי? במטא (פייסבוק) החליטו לשים לכך סוף. החברה החליטה כי מעתה תסיר תוכן שמתייחס לשימוש במילה "ציונים" וכולל ביטויים מסוימים שאסורים לפי מדיניות החברה בנושא דברי שנאה. זאת כיוון שהשימוש במילה ציוני/ם נראה לעתים קרובות כביטוי חלופי (פרוקסי) שנועד להתייחס ליהודים או ישראלים, שהן קבוצות בעלות מאפיינים מוגנים לפי מדיניות החברה. בהחלטתה, Meta קבעה כי הנחיות המדיניות שהיו קיימות לפני השינוי לא נותנות מענה מספק לדרכים שבהן אנשים משתמשים במונח ציוני/ם ברשת ובעולם.

מטא תסיר את התוכן הזה במקרים בהם הוא לא עוסק בציונות בהקשר של אידיאולוגיה פוליטית, אלא משתמש בסטריאוטיפים אנטישמיים, או דברי שנאה המופנים כלפי יהודים או ישראלים, במסווה של התבטאויות נגד ציונים (למשל: "ציונים הם חזירים").

"אנחנו לא מאפשרים לאנשים לתקוף אנשים אחרים בפלטפורמות שלנו על סמך המאפיינים המוגנים שלהם (כגון הלאום, הגזע או הדת שלהם)", נמסר ממטא, "אכיפת מדיניות זו דורשת להבין כיצד אנשים משתמשים בשפה כדי להתייחס למאפיינים אלה. למילה "ציוני" יש רבדים של משמעות המבוססים הן על מקורותיה והן על שימושיה כיום, והיא עשויה להיות תלויה מאוד בהקשר. מונח זה מתייחס לעתים לתומכי תנועה פוליטית, שאינה בעצמה מאפיין מוגן על פי המדיניות שלנו, אך במקרים מסוימים עשויה לשמש כביטוי חלופי (פרוקסי /proxy) על מנת להתייחס לאנשים יהודים או ישראלים, שהם מאפיינים מוגנים לפי מדיניות דברי השנאה שלנו.

"בדקנו מחדש את השימוש במונח 'ציוני/ציונים' בתקופות שונות לאורך השנים האחרונות, ובמרץ 2024 בדקנו זאת באמצעות פורום המדיניות שלנו. כחלק מפורום זה, התייעצנו עם מומחים חיצוניים כדי להבין טוב יותר כיצד אנשים משתמשים במילה ואת הנסיבות שבגינן היא יכולה לשמש כביטוי חלופי (פרוקסי) ליהודים/ות או לישראלים/ות בפלטפורמות שלנו. בסך הכל, התייעצנו עם 145 בעלי עניין המייצגים את החברה האזרחית והאקדמיה ברחבי המזרח התיכון ואפריקה, ישראל, צפון אמריקה, אירופה, אמריקה הלטינית ואסיה. בין בעלי העניין היו מומחים למדעי המדינה, היסטוריונים, משפטנים, קבוצות לזכויות דיגיטליות וזכויות אזרח, פעילים למען חופש הביטוי, ומומחי זכויות אדם.

"אנחנו מכירים בכך שאין דבר שמתקרב לקונצנזוס עולמי לגבי לשאלה למה אנשים מתכוונים כשהם משתמשים במונח 'ציוני'. עם זאת, בהתבסס על המחקר לגבי השימוש בו כביטוי חלופי (פרוקסי) ליהודים וישראלים ביחס לסוגים מסוימים של התקפות שנאה - החלטנו כי מעתה נסיר תוכן שמכוון ל'ציונים' בהשוואות אשר עושות דה-הומניזציה, קריאות לפגיעה, או הכחשת קיום. זאת, על בסיס כך שהשימוש במילה "ציוני" באותם מקרים נראה לעתים קרובות כשימוש בביטוי חלופי (פרוקסי) לאנשים יהודים או ישראלים".

"ציוני" כפרוקסי של שיח שנאה כלפי יהודים או ישראלים

במטא אומרים כי "איננו מתירים תוכן שתוקף אנשים על בסיס מאפיינים מוגנים כגון לאום, גזע, דת, ומאפיינים נוספים. אנחנו כן מאפשרים לאנשים לבקר את השתייכות פוליטית ואידאולוגית. למשל, היינו מסירים פוסט שאומר 'אנשים מ-'דת X' הם טיפשים', אך כן מאפשרים פוסט שאומר "תומכי 'תנועה פוליטית X' הם טיפשים". יחד עם זאת, לעתים אנשים יעבירו ביקורת על אחרים תוך שימוש במילים שאינן מתייחסות באופן מפורש למאפיינים מוגנים, אך בדרך כלל מבינים אותן כמילים המתייחסות לאותם מאפיינים מוגנים באמצעות ביטוי חלופי (פרוקסי). כאשר נעשה שימוש במונחי פרוקסי כאלה, אנו מתייחסים למונחים אלה כאילו הם מתייחסים במפורש למאפיין המוגן.

"הגישה ארוכת השנים שלנו למילה 'ציוני' במסגרת מדיניות דברי השנאה שלנו הייתה להתייחס למילה כאל ביטוי חלופי (פרוקסי) לאנשים יהודים או ישראלים בשתי נסיבות מצומצמות: (1) כאשר משווים ציונים לחולדות, המשקפים דימויים אנטישמיים ידועים, ו-(2) כאשר ההקשר מבהיר ש'ציוני' פירושו 'יהודי' או 'ישראלי' (למשל: "היום היהודים חוגגים את פסח. אני שונא את הציונים האלה"). גישה זו תישאר. לצד זאת, קבענו כי הנחיות המדיניות הקיימות אינן נותנות מענה מספיק לדרכים שבהן אנשים משתמשים במונח "ציוני" ברשת האינטרנט ובעולם הפיזי. בהמשך לכך, החלטנו כי מעתה נסיר תוכן שתוקף 'ציוניםק כאשר הוא אינו עוסק במפורש בתנועה הפוליטית, אלא משתמש בסטריאוטיפים אנטישמיים, או מאיים בסוגים אחרים של פגיעה באמצעות הפחדה, או אלימות המופנית כלפי יהודים או ישראלים במסווה של התבטאויות נגד ציונים".

סשה רויטמן-דרטווה, מנכ"ל התנועה למאבק באנטישמיות: "ההחלטה שקיבלה 'מטא' (פייסבוק) מבורכת, והיא הצעד הראשון בדרך להבנה שלשימוש במונח 'ציונים' כדרך של אויבינו להסתיר שנאת יהודים היא פסולה ובוטה, ואין לכך מקום. במשך זמן ארוך מדי, יכלו גורמים אנטישמיים ופרו-פלסטינים להשתמש במילה 'ציוני' ברשתות החברתיות באופן חופשי, כאשר ברור כי הכוונה שלהם היא לייחס אותה כגנאי, ולהשתמש בה כ'נשק' במלחמת ההסברה שמתקיימת נגדנו. מאז ה-7 באוקטובר, ועוד קודם לכן, ראינו כיצד שיח מסית, אלים ואנטישמי המתקיים באינטרנט הופך לתקריות אלימות וטרור נגד יהודים, וצריך לעצור את השיח הזה בזמן. מדובר בצעד חשוב מצד 'מטא', ואנו מקווים שרשתות חברתיות נוספות ינקטו בצעדים דומים. נמשיך לפעול באופן יומיומי כדי שזה יקרה".

  • עוד באותו נושא:
  • פייסבוק

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully