וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נוקיה וסימנס ימזגו את חטיבות ציוד רשתות הסלולר שלהן

מיכל רמתי

19.6.2006 / 12:57

כך מדווחים העיתונים "וול סטריט ג'ורנל" ו"ניו יורק טיימס" מפי מקורות המקורבים לעסקה; נוקיה תיקח חלק פעיל יותר בניהול החברה

ענקיות ציוד הסלולר נוקיה וסימנס הסכימו למזג את חטיבות ציוד רשתות הסלולר שלהן לחברה משותפת ששווייה עשוי להיות מעל 25 מיליארד יורו (30 מיליארד דולר). כך מדווח העיתון "וול סטריט ג'ורנל" מפי מקורות המקורבים לעסקה. לדברי העיתון, שתי החברות צפויות להודיע על העסקה היום.

לפי התכנון, כל אחת משתי החברות תקבל נתח של 50% בחברה, ונוקיה תקבל רוב במועצת המנהלים של החברה המשותפת, לדברי מקורות המקורבים לעסקה ל"ג'ורנל". סימון ברספורד-ויילי מנוקיה הפינית, יהיה מנכ"ל המיזם המשותף, לדברי המקורות. סימנס, ענקית התעשייה הגרמנית, צפויה לשחק תפקיד קטן יותר בהנהלת החברה החדשה.

בנפרד, הודיעה היום נוקיה על פתיחת חנות ראשונה למכשירי סלולר בארה"ב. מדובר בחנות ראשונה מתוך 4 שנוקיה מתכוונת לפתוח בארה"ב כחלק מנסיונה להגדיל את נתח השוק שלה במדינה.

שלל מיזוגים ורכישות

בשוק ציוד הסלולר - הן ציוד הקצה למשתמש והן ציוד הרשתות - התחרות הולכת ומתגברת. שתי החברות האירופיות נאלצות להתמודד גם עם תחרות קשה מצד יצרניות אסייתיות ומוצריהן הזולים, וגם עם הקונסולידציה בקרב מפעילות הטלקום והסלולר - לקוחותיהן הגדולות של נוקיה וסימנס בתחום הרשתות. לדברי המקורבים ל"ג'ורנל", המיזוג עשוי לחסוך לשתי החברות סכום של עד 1.25 מיליארד יורו בשנה, על רקע קיצוץ בתפקידים מקבילים.

תחום הרשתות של נוקיה הכניס בשנה שעברה 6.56 מיליארד יורו לחברה - כחמישית מהכנסותיה. תחום ציוד הרשתות של סימנס הכניס לחברה 13.14 מיליארד יורו - כ-17% מהכנסות החברה שתחומי עיסוקה רחבים בהרבה.

יצרניות ציוד תקשורת אחרות כבר החלו בפעילות המיזוגים על מנת לחזק את מעמדן בשוק ולצמצם את עלויותיהן. באפריל הודיעו אלקטל הצרפתית ולוסנט האמריקאית על מיזוג ביניהן, שיצר חברה בעלת שווי שוק של 36 מיליארד דולר והכנסות שנתיות של כ-25.4 מיליארד דולר. כבר בעת המיזוג רבו ההערכות כי הדבר יצית מגמה של מיזוגים בקרב יצרניות ציוד התקשורת.

מיזוגים ורכישות היו מנת חלקו של שוק הטלקום הן בארה"ב והן באירופה. לא מפתיע כי ריבוי המיזוגים בתחום זה הגדיל את כוח המיקוח של החברות מול יצרניות ציוד התקשורת, והביא לזליגת מגמת המיזוגים גם אליהן. מצד שני, המעבר של תקשורת רבה לסלולר ולאינטרנט, הביאה חברות טלקום רבות להתמקד יותר בתחומים אלה, ולהרחיב משמעותית את פרישת רשתות הסלולר שלהן, מה שהביא להגדלת השקעות ההון ברשתות בשנים האחרונות - מהלך שמיטיב כמובן עם יצרניות הציוד.

האסייתים באים

אך באחרונה מתחילה גם מגמה חדשה - חברות אסייתיות מצטרפות גם הן לחגיגת הרכישות. כך, למשל, השמועות על רכישת חברת הסלולר הלוכסמבורגית מיליקום, על ידי צ'יינה מובייל הסינית ב-5 מיליארד דולר. כניסת השחקניות האסייתיות לשוק האירופי באמצעות מיזוגים ורכישות, נועדה בין היתר להרחיב את נוכחותן ולהגדיל את מכירותיהן באירופה - מגמה המרתיעה את היצרניות האירופיות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully