וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

DVD מקליט: על מה ולמה?

אדם צייט

26.6.2006 / 11:25

לאדם צייט נמאס להפסיד את House M.D, אז הוא הלך על DVD מקליט. הרשמים, החידושים והנזק לכיס

במאה האחרונה, העולם פתוח לחידושים. טכנולוגיה חדשה ומתקדמת מחליפה טכנולוגיה ישנה. אלו הם סדרי עולם בעולם שבו הטלפון הנייד החליף את הטלפון הנייח, האינטרנט החליף את שירותי הדואר ונגן המוסיקה הדיגיטאלית החליף את הדיסקמן והווקמן. אם תקפצו לרגע לסלון ביתכם תראו שטכנולוגיה מסוימת, שנמצאת שם עוד מאמצע שנות התשעים, מעולם לא זכתה ל"שדרוג" ממשי. וזה לא בגלל שהפסקתם לצפות בקלטת הווידאו מהבר-מצווה, החתונה של ההורים או מסיבת יום ההולדת מכיתה א'. הווידאו היה שם קודם, התקלקל כל כמה שנים, צבר אבק, השמיע רעשים, אבל כנראה שכולם חושבים שמדובר על מכשיר מיותר, מה הסיכוי שימצא לו מחליף, ואם כן, הוא בטח יקר מדי.

לומר את האמת, המחליף כאן כבר מזמן. בערך שנתיים-שלוש לאחר שיצאו מכשירי ה-DVD הביתיים, כבר ניתן היה למצוא בשוק מכשירי DVD מקליטים, אשר מגיעים כיחידה המתחברת למערכת הקולנוע הביתי ומשמשת כ-DVD לכל דבר, רק עם יכולות הקלטה. בשנים הראשונות המחירים היו בסביבות ה-5,000 ש"ח. היום ניתן למצוא מכשירים אלו, מדגמים פשוטים (אך עדיין הרבה יותר מתוחכמים וטובים מכל מכשירי הווידיאו שהכרנו) ברמת מחיר של 700 ש"ח - 1,500 ש"ח.

את מקליט ה-DVD מחברים לטלוויזיה, לממיר הכבלים/ לוויין או לרסיבר, והוא מקליט על גבי תקליטור DVD במספר איכויות. באיכות DVD מקסימאלית, תוכלו להקליט כשעה לתוך דיסק DVD אחד, וזו האיכות שתרצו להשתמש בה, במידה ותרצו להעביר את הסרט ממצלמת ה-miniDV שלכם לדיסק. לשידורי טלוויזיה, והקלטה מתוך מכשירי וידאו תוכלו ללכת על איכות בינונית (איכות שידורים דיגיטאליים), ולעצור על כ-3 שעות לדיסק. באיכות הנמוכה ביותר (איכות וידאו LP), תוכלו להקליט עד חמש שעות לתקליטור DVD אחד. במחיר של כ-2 ¤ לדיסק מדובר בעשירית העלות לדקת הקלטה לעומת VHS.

חיסרון אחד בכל זאת יש כאן. פעם, כשחלקנו עוד היו "פריקים של וידאו", יכולנו להקליט ערוץ אחד, בזמן שאנו צופים בערוץ שני. נכון, גם מכשירי ה-DVD של היום תומכים בכך, במידה ומחברים אליהם חיבור "אנטנה" רגיל. אך בינינו, לכמה מאיתנו יש היום חיבור אנלוגי מסודר בבית וחצי שעה כדי לעבור בין הערוצים, ולקבוע אותם בזיכרון. הרי רובנו משתמשים היום בשידורים דיגיטאליים של הכבלים ובחיבור ל-YES (שם אין שידורים אנלוגיים). במצב הנוכחי, הערוץ שאתם רואים בטלוויזיה הוא הערוץ שאתם מקליטים לתקליטור ה-DVD, וזה אומר שאי אפשר לעבור בזמן הפרסומות כדי לבדוק מה קורה בערוץ השני. ואם בא לכם לראות מה השעה, עדיף להסתכל בשעון ולא ללחוץ על כפתור ה-"I" (מידע) כדי להעלות את הממשק הגראפי בשידורים הדיגיטאליים, כי זה בדיוק מה שיוקלט בתקליטור. וכן, אפשר לפתור את זה. אבל צריך שני ממירים, כאשר אחד מחובר ל-DVD, ואחר לטלוויזיה. כך צופים בדבר אחד ומקליטים דבר שני. רק שימו לב שלא תהיה בעיית שלטים.

את ניסויי המעבדה ביצעתי על מכשיר ה-DVD R7LP מבית Normande, פעם מותג אירופאי מוכר, היום מותג פרטי (ישראלי) המאגד מכשירי חשמל מחברות ייצור שונות. מדובר על דגם במחיר של כ-1,000 ¤, המסוגל להקליט על תקליטוריDVD+R ו-DVD+RW.

המכשיר תומך בטיימר הקלטה, יציאת סאונד דיגיטאלית, ווידאו בפורמט רחב 16:9, או רגיל 4:3, PAL/NTSC, והקלטה בלחיצה בודדת. מגיע עם חיבורים סטנדרטיים, כניסה/ יציאה Video-S, כניסה/ יציאה SCART, כניסת RCA וידאו, כניסה/ יציאה אנטנה, יציאת אודיו דיגיטאלי, יציאת וידאו דיגיטאלי, ויציאת אודיו שמאל/ ימין (אנלוגי). המכשיר מסופק עם כבלים בסיסיים בלבד: כבל אנטנה, כבל SCART וכבל חשמל סטנדרטי, כך שהייתי צריך לחפש כבלים נוספים בבית כדי לחבר את המכשיר לטלוויזיה ולממיר.

פחות משלוש דקות לקחה ההתקנה, ועוד דקה בודדת, עד שהתחלתי להקליט, תוכניות מה-VOD, סרטים וסדרות. בהגדרות המכשיר (על גבי המסך), ניתן להגדיר יצירת פרקים אוטומטית כל 5/10/15 דקות, כדי שבצפייה בסרט ניתן יהיה לעבור ביניהם בקלות. ניתן אף ליצור פרקים ידנית, לשנות שמות סרט ולהתאים תמונה לפרקים, בהגדרות המתקדמות. ניתן לפרמט תקליטורי DVD-RW ואף לסגור תקליטורי DVD+R כדי להתאימם לצפייה בכל נגן DVD בעתיד. עם זאת, למי שמעוניין בכך, עדיף תמיד לעשות את הדברים האלה במחשב ואז לצרוב מחדש על דיסק DVD אחר.

איכות ההקלטה מצוינת, ודאי יחסית למכשיר VHS. וכן, לשאלתכם, בכל רגע נתון, ניתן לעבור בין הפרקים בקלות ולקבל רשימה של כל ההקלטות בתקליטור, וכמה זמן פנוי נשאר, כך שלא סביר שתתקעו באמצע ההקלטה. חוויה.

החלופה האמיתית היחידה להקלטת תוכניות כיום היא הממירים המיוחדים של חברות הכבלים והלוויין, שעולים כסף רב, באים עם מקום הקלטה מוגבל בכונן הקשיח, ומגבילים אותנו לצפייה בטלוויזיה בודדת. מקליטי ה-DVD אמנם נמצאים בשוק זמן רב, אך מפאת מחיריהם הגבוהים בהתחלה, הם לא הפכו לפריט שכיח בסלון הישראלי. מה השיקולים לבחירה ב-DVD אם יש לכם אוסף גדול של קלטות וידאו חשובות שאתם רוצים להעביר בקלות לתקליטורי DVD. האם חשוב לכם להעביר את ההקלטות ממצלמת ה-miniDVD שלכם לתקליטורים? אם כן, ההמלצה אליכם היא ללכת על מקליט DVD, ולא מקליטי ה-DVR (Yes MAX/ HOT Magic), עליהם דיברתי קודם. מקליטי ה-DVR מומלצים במקרה שאתם מקליטים מספר לא רב של תוכניות, או נוהגים לצפות בהקלטות שלכם תוך זמן קצר יחסית, וחשוב לכם הקישור המובנה ללוח המשדרים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully