וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ספרדי חריף מדי

דידי חנוך

2.7.2006 / 13:23

חוק זכויות היוצרים הספרדי החדש הוא דרקוני להפליא, אבל מכיל בתוכו מפתח אפשרי לעתיד ההורדות

ספרד הצטרפה בשבוע שעבר אל הגל העכור ששוטף את אירופה וחוקקה חוק קיצוני במיוחד כנגד משתפי קבצים. החוק החדש הופך את הורדת הקבצים לעבירה אזרחית שדינה קנס, והופך את ספקיות קישוריות האינטרנט לאשמות אוטומטיות בפלילין. כן, אספקת התשתית להורדה בלתי חוקית היא עבירה פלילית כיום בספרד, עבירה שלא ברור איך יכולות ספקיות הקישוריות להימנע ממנה.

החלק השני של החוק הוא מס שמוטל של מדיה ריקה. מ-CD ריק לטלפון סלולרי ועד כרטיס פלאש, כולם ישלמו מס קטן שהכנסותיו ילכו ל"בעלי זכויות היוצרים". איך יחולקו ההכנסות? לא ברור מהמידע הזמין כרגע.

בישראל יש מס על קלטות וידיאו ושמע שנועד לשפות את בעלי הזכויות על העתקות ביתיות. וזה מצוין. אבל עצם ההעתקה חוקי למהדרין.

החוק הספרדי, לעומת זאת, מתעקש לאחוז במקל משני קצותיו. גם מס וגם קנסות והאשמות פליליות. אבל יישום עיקרון המיסוי והשימוש בכספי המס לשיפוי האמנים הוא עיקרון שיכול לעבוד טוב מאד גם עם הורדות בשיתוף קבצים.

לו היה שיתוף הקבצים חוקי, ניתן היה לנהל מעקב בקלות באשר לפופולריות ההורדה של קבצים. גם כיום יש מצעדי הורדות שונים, אבל אלה אינם יכולים להיות מדויקים. עם הורדות חוקיות ומעקב מדויק, ניתן היה לחלק את כספי המס (שהיה מוטל על חיבור לרשת, ולא על מדיות) באופן מדויק בין האמנים. כך ניתן היה ליצור מצב שבו כולם מרוויחים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully