וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חברות הסלולר לא פוסלות בחינה מחדש של הקמת רשת משותפת

ערן גבאי

24.7.2006 / 14:42

חברות הסלולר מתקשות בשנים האחרונות בהצבת אנטנות חדשות; חשש מתביעות ומכניסת מתחרים חדשים עשויים להוליד מחדש את היוזמה

למרות שעיקר פריסת רשתות דור 3 כבר מאחוריהן, גורמים בחברות הסלולר לא פוסלים על הסף אפשרות לבחון חבירה לרשת תקשורת משותפת אחת בעתיד. כיום, מפעילה כל חברה רשת דור 3 נפרדת והחברות משתפות פעולה רק בניצול חלקי ושולי בשימוש באמצעים שבאתרי האנטנות, כשנאסר עליהן לשתף פעולה באופן מלא בכל הקשור לרשת הרדיו. מהרשות להגבלים עסקיים סירבו להתייחס לאפשרות.

חברות הסלולר חוות בשנים האחרונות קושי אסטרטגי בהצבת אנטנות חדשות ונתקלות לא אחת בהפגנות קשות מצד הציבור נגד פריסת הרשת. זו הסיבה לכך שהחברות החליטו לאחרונה לצאת בקמפיין הסברה משותף שכל תפקידו הוא להציג את הנתונים והעובדות בעניין הקרינה הסלולרית בפני הציבור ולהשקיט את החשש. הקמפיין נועד להציג לציבור מידע והסבר על תופעת הקרינה ועל הצורך בהגדלת פריסת אנטנות קטנות יותר בטווחי מרחק קצרים יותר, כך שיפחיתו עוד יותר את רמת הקרינה שנפלטת מהאנטנות וממכשירי הסלולר.


שני מאיצים עשויים להיות לניסיון מחודש של חברות הסלולר לבחון אפשרות להקמת רשת סלולר משותפת: החלטה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה שתטיל על החברות שיפוי מלא בכל תביעה שתוגש נגד הרשויות המקומיות בגין ירידת ערך דירות בשל קרבתן לאנטנות; וכן החלטה של משרד התקשורת להתיר לשחקנים חדשים (MVNO) להיכנס ולפעול על גבי רשתות הסלולר - החלטה שהרישיון של חברות הסלולר מתיר למשרד התקשורת לקבל. חברות הכבלים יצאו לאחרונה בהצהרה, כי הן מתכוונות לבחון דרכים להפעלת פעילות סלולרית על גבי רשתות חברות הסלולר.

הסיכוי שמהלך להקמת רשת סלולר משותפת יצלח תלוי מאוד בהחלטה שתקבל הנהלת פלאפון במהלך החודשים הקרובים, האם להמשיך בשדרוג הרשת לטכנולוגיית דור 3.5 בנתיב ה-CDMA לטכנולוגיית ה-REV-A או לעבור לטכנולוגיית ה-UMTS - זו של סלקום ופרטנר. ברור שללא מעבר של פלאפון ל-UMTS לא יהיה שום סיכוי לחברות לבחון מחדש את הקמת הרשת המשותפת.

הרעיון עלה במקור לדיון לפני כחמש שנים, אז בהובלת סלקום בראשות המנכ"ל דאז, יעקב פרי, ואף בוצעה עבודה על ידי שלוש חברות הסלולר הגדולות לקראת הקמת רשת דור 3 משותפת. הממונה על ההגבלים העסקיים לשעבר, דרור שטרום, התיר ב-2001 לשלוש חברות הסלולר - סלקום, פרטנר ופלאפון - לבחון הקמת תשתית משותפת לדור 3 כדי להקטין את מספר האנטנות בישראל.

אלא שזמן לא רב אחר כך ירדו עלויות הפריסה של רשתות הדור השלישי משמעותית, וכן לוח הזמנים שקבעה לעצמה כל חברה היה שונה בתכלית. בעוד פרטנר העדיפה להתקדם במהירות לפריסת רשת דור 3, העדיפו תחילה סלקום ופלאפון להתבסס על טכנולוגיות ביניים (דור 2.75). בסופו של דבר, בסוף 2003, אסר שטרום על החברות להמשיך ולקיים מגעים ביניהן להקמת הרשת המשותפת. יותר מכך, שטרום מנע אז כל אפשרות שפרטנר וסלקום יבחנו שיתוף פעולה ביניהן, בנפרד מפלאפון.

עם זאת, מאז נותרה בידי החברות עבודה מעמיקה, שגובשה בסיועו של עו"ד אלי זהר, ושהתבצעה סביב הקמת רשת דור 3 משותפת בטכנולוגיית ה-UMTS. בין השאר, דובר על מודל שיתוף פעולה שיכלול שיתוף ברשת הרדיו שעשוי היה להוביל לחיסכון ניכר בעלויות המפעילות. על פי הערכות, נאמד אז החיסכון בכ-30% מעלות ההשקעה ברשת דור 3. ברור שכיום, אחרי פריסת עיקר הרשתות, החיסכון קטן בהרבה.

על פי המודל שהוצע אז, יכלו חברות הסלולר להעמיד את כל ספקטרום התדרים שלהן עבור כל אחת מהחברות בשיטה הקרויה "ספקטרום פולינג", ולנצל את הספקטרום הרחב (שלושת מקטעי תדרי ה-UMTS שהן קיבלו במכרז) על פי היקפי הצריכה המשתנים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully