וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אמזון Unbox: עסקה גרועה

קורי דוקטורוב

17.9.2006 / 13:22

קורי דוקטורוב בוחן את תנאי השימוש בשירות הורדות הסרטים החדש של אמזון. יש לו כמה השגות

חנות הורדות הוידאו של אמזון אולי נשמעת כמו רעיון מוצלח, אבל מרגע שבוחנים את ה"הסכם" עליו "חותמים" מרגע שנותנים להם כסף, הרושם משתנה. תנאי השירות של אמזון הם מהגרועים ביותר בהם נתקלתי. זהו מסמך שבו אתם מוותרים על זכותכם לפרטיות, לשלמות הנתונים האישיים שלכם, ועל השליטה במחשב שלכם בתמורה להזדמנות לשלם מחיר כמעט מלא כדי לצפות בתרגיל לשוטרים מתחילים 1.

אני קונה הרבה דברים מאמזון. ממש הרבה. אני לא אקנה מהם את הסרטים האלה. יש לאמזון מוניטין מצוין אותו הרוויחה בזכות בכל הנוגע לשירות הלקוחות המדהים שלה. במקרים הנדירים בהם קיבלתי מוצא בעייתי או הזמנתי את המוצר הלא נכון מאמזון, התייחסו אלי מצוין, ואמזון עשתה כל מאמץ אפשרי לסייע לי. אפשרות החיפוש בספר שלהם וחנות היד השנייה מסייעים לי במידה עצומה.

ההבדל בין אמזון ואמזון Unbox הוא הבדל של שמים וארץ. מי שמצטרף ל-Unbox מוותר על כל זכויות הלקוחות המדהימות עליהן אמזון עצמה מגנה בהקפדה כה רבה. אמזון Unbox שולל את הפרטיות שלך וכל זכות צרכנית אפשרית שלך, ואז אומר לך שהסחורה שקנית מהם לא שייכת לך והם יכולים לקחת אותה ממך בכל זמן, או לשנות את העסקה ביניכם ללא זכות ערעור.

הסכם המשתמש של אמזון Unbox לא רק מכעיס ברשעותו - הוא גם התאבדות מסחרית. אף אדם שפוי לא יסכים לזה. הסכם המשתמש של אמזון Unbox מכובד אך במעט מלהיות מוחלף תמורת שתי חפיסות סיגריות לאסיר אחר.

רכוש ופרטיות

הסכם
סעיף 3: "התוכנה עשויה לפעול על המתקן המאושר* שלך ממגוון סיבות, כולל ניהול התוכן הדיגיטלי שלה".

* מתקן מאושר: Authorized Device. המחשב שבו הותקנה התוכנה (וואלה!מחשבים)

קורי
מה שזה אומר הוא שאין דרך לסגור את תוכנת אמזון Unbox. מרגע שהתקנתם אותה, היא עושה מה שתוכנות אחרות שמשתלטות על המחשב שלכם כנגד רצונכם עושות: נותרת בזיכרון ומסרבת לעזוב. היא עשויה להתקשר הביתה, היא עשויה לבדוק שוב ושוב את הרשיון שלה. מי יודע? אתם מתקינים שוטר על המחשב שלכם, ואתם העבריין. העבודה של התוכנה היא לבחון כל מה שאתם עושים ולדאוג שתנהגו יפה.

הסכם
סעיף 3א: "התוכנה בודקת אוטומטית האם יש עדכונים, אבל התוכנה לא תשודרג אוטומטית ללא הסכמתך, פרט למצבים המפורטים בהסכם זה. ללא הסכמה לשדרוג שאנו מציעים, התוכן הדיגיטלי עשוי שלא להיות בר צפייה במתקן הדיגיטלי. עליך לעדכן את התוכנה במתקן המאושר שלך כדי להמשיך להשתמש בשירות. אנו עשויים לעדכן את התוכנה אוטומטית כשאנו סבורים שעדכון כזה נדרש על מנת לציית לחוק, לאכוף את הסכם זה, או להגן על הזכויות, הבטיחות או הרכוש של אמזון, ספקי התוכן שלנו, משתמשים או אחרים".

קורי
התוכנה שאתם מתקינים היום אינה התוכנה שתהיה לכם בהמשך. מחר, מחרתיים, בשבוע הבא ועוד עשר שנים, אתם לא חייבים להתקין את העדכונים, אבל אם לא תעשו את זה, תגידו שלום לסרטים שמכרנו לכם. אנחנו נעדכן את התוכנה בכל פעם שהוליווד תאמר לנו לעשות את זה, כדי להגן על "בטחונם". אתם אולי רגילים לבטל את הנז"ק (DRM, ניהול זכויות קניין) במכשיר ה-DVD שלכם (אמזון אפילו מוכרת נגני מולטיזון בהם זה נעשה מראש!) אבל אל תחשבו על לעשות את אותו הדבר ברכוש שלכם מאמזון Unbox: אם מישהו ימצא דרך להוסיף מאפיין לנגן Unbox שלכם, נחרים את המאפיין הזה מיד.

קורי
פעם השתתפתי במשא ומתן על נז"ק שבו אמר סגן הנשיא של MPAA, "צפייה בתוכנית שנקלטת בחדר אחד בעודך יושב בחדר אחר היא דבר בעל ערך. ואם יש לזה ערך, צריכה להיות לנו אפשרות לגבות על כך כסף". סיווה ויידהיאנתן מכנה את זה בשם תיאוריית "אם ערך, אז זכות" - אם יש למשהו ערך, ודאי יש מישהו בעל הזכות למכור את הדבר הזה. אז בעוד אתם אולי רגילים למצוא ערך בלתי צפויה מהמדיה הישנה שלכם - הורדת שירים מדיסקים והשמיעתם באייפוד שלכם, העתקת קריקטורה והדבקתה על המקרר שלכם, לקיחת הספרים שלכם אתכם כשאתם עוברים לגור בארץ אחרת - תשכחו מזה.

כל מקור אפשרי של ערך בסרטים בעלי נז"ק עומד למכירה באופן פוטנציאלי כיום. שמעתי על הצעות לסרטים שיימכרו ב"הנחה" אותם לא ניתן יהיה להריץ קדימה ("הנחה" כמו זאת שאתם מקבלים עם כרטיס מועדון - מעלים את המחיר לכל מי שלא משתמש בכרטיס). היכונו לעתיד שבו יש מחיר לכל כרטיס בשלט הרחוק שלכם.

הסכם
סעיף 3ב: "אמזון מכבדת את הפרטיות שלכם, והתוכנה לא תיגש לקבצי מחשב או מידע אחר במחשב שלכם שלא נמצא בשימוש על ידי השירות או קשור אליו בדרך אחרת. בין השאר, התוכנה תספק לאמזון מידע בנוגע לתוכן הדיגיטלי על המתקן המאושר שלכם ועל השימוש שלכם בו ומידע בנוגע למתקן המאושר שלכם והאינטרקציה שלו עם השירות. המידע הזה יאפשר לאמזון לנהל זכויות הקשורות לתוכן הדיגיטלי, יאפשר לאמזון לסייע לכם להשתמש בשירות באופן יעיל יותר ויסייע לאמזון לשפר את השירות בדרכים אחרות. לדוגמה, התוכנה עשויה לספק לאמזון מידע בנוגע לתוכן הדיגיטלי מהשירות במתקן המאושר שלכם, האם הוא נמחק והאם צפו בו. התוכנה עשויה לספק לאמזון נתונים גם בנוגע למערכת ההפעלה של המתקן המאושר שלכם, או בנוגע לתוכנות המותקנות בו, המקום הפנוי בכונן הקשיח והקישוריות לאינטרנט, בבדיקות האם המחשב שלכם או מתקן אחר זמין ומקוון. המידע הזה יסייע לנו, בין השאר, להעביר לכם תוכן דיגיטלי באופן יעיל ואפקטיבי יותר. התוכנה עשויה לספק לאמזון גם מידע בנוגע להעברת תוכן דיגיטלי לנגנים ניידים כדי לסייע לנו לוודא ציות לכללים שלנו בנוגע לנגנים ניידים".

קורי
אמזון אומרת שהיא מכבדת את הפרטיות שלכם, אבל הסעיף הזה מספר את הסיפור האמיתי. מרגע שתלחצו על האישור, תמסרו לאמזון אישור לצוטט למנהגי הצפייה שלכם, ולחפש בכל הכונן הקשיח שלכם ללא הפסקה ולדווח על כל התוכנות שהתקנתם. תעשיית הבידור יכולה ליצור רשימת איסור של תוכנות חוקיות שהיא פשוט לא אוהבת - נאמר, תוכנות שמאפשרות לכם לייצר צילומי מסך, או לגזור קטעים מהוידאו - ולסרב לאפשר לכם לנגן את הסרטים שלכם כל עוד הן מותקנות. במילים אחרות, הסעיף הזה נותן להוליווד לומר לכם איך להשתמש במחשב שלכם.

הסכם
סעיף 3ג: :הסרת תוכנה. אם תסירו את התוכנה באמצעי זה או אחר, יכולתכם לצפות בכל התוכן הדיגיטלי שהורדתם למתקן המאושר תסתיים מיד ואוטומטית ואנו שומרים את הזכות למחוק את כל התוכן הדיגיטלי מהמתקן המאושר ללא כל הודעה.

קורי
הפתעה! אם תמחקו את התוכנה שלכם, נמחוק את הסרטים שלכם! תחשבו על מצב שבו מכירת נגן ה-DVD שלכם היתה נותנת לג'ק ולנטי רשות לבוא לביתכם ולקחת את דיסקי ה-DVD שלכם.

למי התוכן שייך, ומה מותר לעשות איתו?

הסכם
סעיף 4: השירות מאפשר לכם (i) לשלם שכר על מנת לצפות בתוכן דיגיטלי למשך זמן מוגבל וקבוע מראש ("תוכן דיגיטלי מושכר") ו(ii) לשלם שכר כדי לצפות בתוכן דיגיטלי באופן חוזר ונשנה ("תוכן דיגיטלי נרכש"). בהסכם זה, (i) "מגורים" פירושם יחידת דיור פרטית או משרד פרטי, אבל לא חדרי מלון, חדרי מלונית, חדרי חולים בבית חולים, מסעדות, ברים, בתי כלא, קסרקטינים, תחנות קדיחה וכל מבנה, מוסד או מקום אחר בו שוהים אנשים באופן זמני או קשור לעבודה. וגם לא כל מקום, איזור, מבנה חדר או משרד שמשמש כאיזור משותף או פתוח לציבור או לדיירי מגורים אחרים או שעל הכניסה אליו נגבה תשלום. "שימוש ברשות שלא במגורים" פירושו צפייה פרטית של אדם אחד או יותר בצג וידאו (מחשב, צג טלויזיה, מחשב נייד, מתקן נייד או אחר) במקום שאינו מגורים. אבל בתנאי שכל צפייה בעבורה נגבה שכר גישה או תשלום אחר (פרט לכל שכר הקשור רק לגישה לאתר שאינו מגורים למטרות כלליות אחרות) או כל צפייה בצג המסופק על ידי אתר שאינו מגורים (או על ידי גוף שלישי בהסכם או הסדר עם אתר שאינו מקום מגורים) להצגת תוכניות באיזור משותף לא ייחשב ל"שימוש ברשות שלא במגורים", ו(iii) אתר שאינו מגורים פירושו כל מקום, אזור, מבנה או חדר שאינו מגורים".

קורי
זוכרים את הימים בהם צפיתם בסרטי DVD בחדר המנוחה בעבודה או בחדר המשותף במכללה? זוכרים שנהגתם להביא לבת שלכם סרטים לראות בבית החולים אחרי שהוציאו לה את השקדים? תשכחו מזה. בסרטים האלה ניתן לראות רק איפה שאנחנו אומרים ומתי שאנחנו אומרים. זה אולי "תוכן דיגיטלי נרכש", אבל אל תחשבו לרגע שזה הרכוש שלכם. כמו בתקופה הפיאודלית: הרכוש שייך לאדונים, וכל מה שיש לנו, האריסים, שייך לאדון.

הסכם:
סעיף 4א: "תוכן דיגיטלי מושכר. לאחר תשלום שכר ההשכרה, אמזון מעניקה לכם זכות ורשיון לא אקסלוסיביים שאינם ניתנים להעברה לצפות, להשתמש ולהציג באופן פרטי במגורים או בשימוש ברשות שאינו במגורים, בתוכן הדיגיטלי המושכר שנרכש על ידיכם באמצעות מתקן לא נייד אחד (1) (לדוגמה, מחשב נייד או מחשב שולחני) המחובר לשירות באמצעות האינטרנט כפי שמפורט בדפי הפירוט של התוכן הדיגיטלי המושכר, הרשיון לתוכן דיגיטלי מושכר מוגבל בזמן לשלושים (30) ימים מזמן התשלום או עשרים וארבע (24) שעות מהזמן שבו התחלתם לצפות בתוכן הדיגיטלי המושכר, המוקדם מבין השניים. התוכנה עשויה למחוק באופן אוטומטי תוכן דיגיטלי מושכר שעבר את תקופת ההשכרה ברשיון מהמתקן המאושר שלכם, ואתם מסכימים למחיקה אוטומטית זו. אינכם רשאים להעתיק או להעביר את התוכן הדיגיטלי המושכר שלכם מהמיקום או המיקומים המקורי או המקוריים שלו במתקן המאושר. יכול להיות רק חשבון אחד לשירות במתקן מאושר".

קורי
אז זה בדיוק כמו השכרת סרט בבלוקבאסטר, חוץ מזה שאת יכולה להשאיל לחבר שלך סרט שהשכרת בבלוקבאסטר אחרי שצפית בו והסרטים האלה הם רק בשבילך. אה, והם עולים יותר. אה, וצריך לשלם על רוחב הפס שמעביר אותם לבית שלך. אה, וצריך לחכות שהם ירדו. אה, וצריך לתת להם לפלוש לפרטיות שלך.

הסכם:
סעיף 4ב. "תוכן דיגיטלי נרכש. לאחר תשלום שכר הרשיון, אמזון מעניקה לכם רשיון לא אקסלוסיבי שאינו ניתן להעברה לעותק קבוע של תוכן דיגיטלי נרכש כדי לצפות, להשתמש ולהציג באופן פרטי במגורים או לשימוש ברשות שלא במגורים בהתאם למצוין בעמוד הפרטים של התוכן הדיגיטלי הנרכש או עמודי עזרה או מידע של השירות בעת התשלום. אתם רשאים להשתמש בשירות בעד 2 (שני) מתקנים מאושרים לא ניידים (לדוגמה, מחשב נייד או מחשב שולחני) ושני (2) מתקנים ניידים מאושרים בהתאם למה שנקבע על ידי אמזון מעת לעת. יכול להיות רק חשבון אחד של השירות במתקן מאושר. אתם רשאים ליצור גיבוי של תוכן דיגיטלי נרכש על מדיה בת הסרה (לדוגמה: גיבוי ל-DVD) או בכונן קשיח חיצוני באותו פורמט של הקובץ שהורד במקור כדי לנגנו במתקן המאושר שלכם. עותק גיבוי של התוכן הדיגיטלי הנרכש לא ינוגן בנגן DVD מאושר, כי אם רק במתקן מאושר".

קורי
אתם יכולים לרכוש את ה"תוכן הדיגיטלי" שלנו, אבל זה לא אומר שהוא שייך לכם. אתם לא יכולים למכור אותו, לתת אותו לבית הספר של הילדים שלכם או לתרום אותו לבית מחסה. מעבר לכך, אתם יכולים לנגן אותו רק בשני נגנים ניידים, ורק מהדגמים שאנו מאשרים. ואם תרכשו נגן דיגיטלי מאושר, אנחנו יכולים לחסל את ערך ההשקעה שלכם בהמשך על ידי ביטול האישור של המכשיר לנגן את הסרטים שלכם.

הסכם
סעיף 4ג "הורדה וסיכון אובדן. הורדת התוכן הדיגיטלי במהירות לאחר ההורדה נמצאת באחריותכם. אם לא תוכלו להשלים את ההורדה לאחר שנעזרתם במשאבי העזרה המקוונים שלנו, אנא פנו לשירות הלקוחות של אמזון. סיכון אובדן עקב אי השלמת התוכן הדיגיטלי לאחר הורדתו יהיה על הלקוח, לאחר שנהפוך את התוכן לזמין בעבורכם (בספריית המדיה שלכם או באמצעי אחר), וכמוהו כל אובדן תוכן דיגיטלי שהורדתם, כולל כל אובדן כתוצאה מהדרדרות קובץ דיגיטלי או התרסקות של מחשב או כונן קשיח. תוכן דיגיטלי נרכש ימשיך בדרך כלל להיות זמין בספריית המדיה שלכם להורדה למתקן מאושר (או להורדה נוספת למתקן הדיגיטלי המאושר הראשון שקבעתם לשירות) אך הוא עשוי להפוך לבלתי זמין תכוצאה ממגבלות רשיון פוטנציאליות מצד ספק התוכן או מסיבות אחרות ואמזון לא תהא אחראית כלפיך אם התוכן לא יהיה זמין להורדות נוספות".

קורי
סרטים מאמזון לא מגיעים עם אותן זכויות כמו סרטי DVD מאמזון - סרטי DVD ניתן למכור, לתת, וניתן לצפות בהם בכל נגן. לא צריך לוותר על הפרטיות שלכם או השליטה ברכוש שלכם כדי לצפות ב-DVD.

אם אמזון מוכרת לכם DVD והוא לא מגיע בדואר, אמזון מזכה אתכם במלוא הסכום. אבל אם תרכשו סרט מ-Unbox וההורדה לא תעבוד, אמזון לא מחויבת להשיג לכם את הסרט. כמובן, החלפת סרטי Unbox שלכם לא עולה דבר בעוד שליחת DVD חלופי עולה די הרבה.

הסכם
סעיף 5: "מעת לעת, אמזון תעביר תוכן וידאו קידומי (לדוגמה: טריילרים, ראיונות עם מפורסמים, ביקורות וכיו"ב) למתקן המאושר שלכם.

נבטל מתי שבא לנו

הסכם
סעיף 9א: "כל הפרה של תנאי ההסכם הזה או שימוש לרעה אחר בשירות יביא לביטול מיידי של הרשיון שלכם לתוכן דיגיטלי מושכר ותוכן דיגיטלי נרכש ואמזון רשאית לבטל מיידית את הגישה שלכם לשירות ללא הודעה וללא החזר כספי. במקרה כזה, עליכם למחוק כל עותק של התוכן הדיגיטלי שהורדתם, ואמזון תשמור את הזכות למחוק אוטומטית כל תוכן דיגיטלי על המתקן המאושר שלכם ללא הודעה".

קורי
אם נחשוב שעשיתם משהו רע, אנחנו יכולים לקחת את כל הסרטים שרכשתם, ללא זכות ערעור. כדי שלא תעשו משהו שנחשוב שהוא רע. מה רע בעינינו? לא מגלים.

הסכם
סעיף ג: "אם אמזון משנה פרט כלשהו מהשירות או משנה את תנאי הרשיון הישימים לתוכן דיגיטלי מושכר או תוכן דיגיטלי נרכש, דבר שהיא רשאית לעשות בכל עת, אתם מסכימים לכך שאולי לא תוכלו לגשת אל, לצפות או להשתמש בתוכן דיגיטלי באותו אופן כפי שעשיתם לפני שינויים אלה, ואתם מסכימים שאמזון אינה אחראית כלפיכם במקרה כזה".

קורי
אנחנו יכולים לשנות את תנעי העסקה הזאת בכל זמן. היום אתם יכולים לנגן את התוכן בשני נגנים דיגיטליים - אולי מחר המספר יהיה אפס. היום אתם יכולים לצפות בסרטים האלה בארה"ב. מחר אולי רק ממערב למיסיסיפי.

הסכם
סעיף ד: "אמזון שומרת את הזכות לשנות, להשעות או לבטל את השירות בכל זמן ללא הודעה ואמזון לא תשא באחריות כלפיכם במקרה ותממש את הזכויות האלה".

קורי
גם אם לא עשיתם שום דבר רע, אנחנו יכולים לקחת את הסרטים ש"מכרנו" לכם.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

מיקום אסטרטגי, נוף מרהיב ודירות מפוארות: השכונה המסקרנת שנבנית במרכז

בשיתוף אאורה נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully