כמעט היסטוריה בחלל: החללית "בראשית" לא הצליחה לנחות על הירח

ניסיון נחיתת "בראשית" על הירח, בהובלת SpaceIL והתעשייה האווירית, החל בסביבות השעה 22:05 הערב, אך במהלכו אירעו קשיים עד שלבסוף היא התרסקה. "לצערי הרב, כנראה לא נהיה המדינה הרביעית בעולם שעשתה זאת". עם זאת, ישראל הפכה להיות המדינה השביעית שהקיפה את הירח

מייקי לוי וגיא לוי
11/04/2019
צילום: spaciIL והתעשייה האווירית

ניסיון הנחיתה על הירח - כל הפרטים:

  • החללית התקרבה לירח - אך לא נחתה בשלום
  • במהלך תהליך הנחיתה התגלו קשיים: "המצב לא טוב"
  • "בראשית" העבירה שתי תמונות "סלפי" מהירח
  • נתניהו: "ישראל תנחת על הירח, תרשמו"

החללית "בראשית" לא הצליחה הערב (חמישי) לנחות על הירח - והתרסקה עליו למרות הציפיות. מדינת ישראל נכנסה לרשימה של שבע המדינות שהצליחו להקיף את הירח, אך לא נכנסה לרשימה המצומצת של ארבע המעצמות שהצליחו לנחות עליו בשלום.

תהליך הנחיתה החל בסביבות השעה 22:05, אך במהלכו חלו קשיים בקשר ובמנוע של החללית. ניסיון הנחיתה בוצע בצורה אוטונומית, כשהחללית קיבלה מידע מקדים מהקרקע וניסתה לנחות ללא שליטה מכדור הארץ. במהלך ניסיון נחיתתה, העבירה "בראשית" שתי תמונות סלפי שבה נראו פני השטח של הלוויין הטבעי.

לקריאה נוספת בנושא
צפו: החללית הישראלית "בראשית" בסלפי ראשון מהחלל
"הזדמנות אחת לעשות את זה": השלב הבא והקריטי של החללית בראשית
"ימים מאוד צפופים": החללית "בראשית" נערכת לנחיתה על הירח

עוד באותו נושא

דקה אחר דקה: כל השלבים לקראת נחיתת החללית ״בראשית״ על הירח

לכתבה המלאה
סלפי מהירח. התמונה שצילמה החללית "בראשית", הערב(צילום: אתר רשמי, אלון רון)
ילדים מאוכזבים צופים בניסיון הנחיתה במצפה הכוכבים של גבעתיים(צילום: ראובן קסטרו)

20 דקות לתחילת ניסיון הנחיתה, הודיעו עופר דורון, מנהל מפעל חלל בתעשייה האווירית, ומנכ"ל SpaceIL עידו ענתבי, כי "אפשר לראות ברקע התמונה את אתר הנחיתה שלנו. אזור מישורי, ים השלווה. שם אנחנו ננחת". החללית החלה את התמרון שלה ומחדר הבקרה צעקו: "שימו חגורות". בהמשך החל שלב הנחיתה ובאולם נשמעו מחיאות כפיים.

עם זאת, בהמשך אירעו קשיים לאחר שהחללית איבדה קשר עם תחנת הקשר הקרקעית של נאס"א והתגלתה בעיה במנוע. "המצב כרגע נראה לא טוב. אנחנו בלי מנוע ראשי", אמר דורון. בהמשך התקבלה בחדר הבקרה הבשורה על כישלון ניסיון הנחיתה: "לפי כל הסימנים, לצערי הרב, כנראה לא נהיה המדינה הרביעית בעולם. אבל בכל מקרה, הגענו להישג אדיר. היינו מאוד קרובים לירח. אנחנו גם על הירח, אבל לא בצורה שרצינו".

עוד באותו נושא

"יום היסטורי ומרגש": הלילה החללית "בראשית" צפויה לנחות על הירח

לכתבה המלאה
תמונה שצילמה החללית "בראשית", הערב(צילום: אתר רשמי, אלון רון)
ילדםי מאוכזבים צופים בניסיון הנחיתה במצפה הכוכבים של גבעתיים(צילום: ראובן קסטרו)

"לא עשינו את זה", אמר מוריס קהאן, מהתורמים הגדולים לפרויקט בראשית. "אבל בהחלט ניסינו. אני חושב שזה הישג להגיע לאן שהגענו, הוא מדהים. אנחנו יכולים להיות גאים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "אם בהתחלה אתה לא מצליח, אתה תנסה שוב. אנחנו ננסה שוב. הגענו לירח אבל אנחנו רוצים לנחות בנחת וזה לניסיון הבא. עצם הניסיון הוא כביר ואני חושב שאתם ראויים לכל מחיאות הכפיים".

ילדים מאוכזבים צופים בניסיון הנחיתה במצפה הכוכבים של גבעתיים(צילום: ראובן קסטרו)

נתניהו: "אנחנו על המפה של הירח"

בעמותת SpaceIL חתמו על הסכם עם נאס"א, לפיו אחד מלווייני סוכנות החלל האמריקנית יצלמו את החללית. כחלק ממשימתה, החללית הייתה אמורה להעביר נתונים ולהתחיל את מחקר מדידת השדה המגנטי בירח בשיתוף מכון ויצמן.

לקראת הנחיתה, התכנסו מאות מוזמנים, בהם מייסדי פרויקט בראשית, אנשי התעשייה האווירית ואנשי תקשורת מהארץ ומעולם, ומילאו את מבנה חדר הבקרה באירוע המשותף ל-SpaceIL והתעשייה האווירית. גם נתניהו הגיע למקום. המייסדים ותומכים בפרויקט הסתובבו נרגשים כחתני שמחה וחילקו ראיונות לכלי תקשורת רבים מהארץ והעולם.

גם אנשי הפרויקט עצמו, אלו שעובדים על המחשבים עד רגע הנחיתה, נראו נרגשים והביטו מדי פעם לאחור על מנת לראות את הקהל הגדול שהלך והצטבר מיד מאחורי גבם. "אנחנו עושים את מה שרק שלוש מעצמות גדולות הצליחו לעשות לפנינו. ועשינו את זה בפחות זמן ופחות כסף. כמו ישראלי אמיתי", אמר מוריס קהאן.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהגיע אף הוא לחדר הבקרה ביהוד, אמר "אנחנו הולכים על זה, חללית ישראלית תנחת על הירח. שלמה, בעוד שנתיים, שלוש - תרשמו".

חדר הבקרה של התעשייה האווירית, הערב(צילום: אתר רשמי, אלון רון)
מוריס קאהן, יריב בש, כפיר דמרי, יהונתן ויינטראוב ועידו ענתבי(צילום: מערכת וואלה!)

ישראל נכנסה לרשימה יוקרתית של שבע המדינות שהצליחו להקיף את הירח עם חללית. "הערב הזה הוא ערב היסטורי וכשישאלו אתכם איפה הייתם בזמן הנחיתה - תוכלו לומר 'הכי קרוב שיש'" אמר מוטי שרף, איש יחסי הציבור האחראי על הפרויקט השאפתני. שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, אמר: "בתוך מספר דקות בעזרת השם, ישראל תצטרף לחבורה מאוד יוקרתית של מעצמות שהנחיתו חללית על הירח. אנחנו גאים ונרגשים לנוכח ההישג העצום הזה של מדינת ישראל". הוא סיים את דבריו בברכת "עם ישראל חי".

יו"ר דירקטוריון התעשייה האווירית אמר כי "אנחנו במפעל חלל של התעשייה האווירית, זכות גדולה נפלה בחלקי הערב להיות כאן, רגעים לפני אירועים היסטורים למדינת ישראל, לעם ישראל. מדינת ישראל ואזרחיה צריכים להיות מאוד מאוד גאים היום בהישג ההיסטורי הזה. 71 שנה מקום המדינה, מדינת היהודים, הצטרפנו לשלוש המעצמות הגדולות בעולם, זה בלתי נתפס: ברית המועצות שהייתה, סין וארצות הברית".

"אני רוצה לסיים במילה לכל הילדים שצופים בנו היום: הערב הם צריכים להבין שהכי חשוב לחלום. לשאוף הכי רחוק ולהעז, להעז ולהעז. הכל אפשרי. אין גבול ליכולתו של האדם ואנחנו מוכיחים את זה כאן הערב", הוסיף לוקר.

חדר הבקרה של התעשייה האווירית, הערב(צילום: אתר רשמי, אלון רון)

"אני נרגש הערב, אבל יש לי הרגשה פנטסטית. כשהתחלנו בפרויקט, לא חלמנו שזה יגיע למימדים שזה הגיע", סיפר קהאן. "אני בעצם מרגיש את החום לא רק של היהודים בארץ, אלא את החום של מחוץ לארץ. אנחנו מקבלים תמיכה מכל העולם".

קהאן הוסיף כי מעבר לדחיפת הנוער ללימודי מדעים וקידום התעשייה האווירית, "הדבר העיקרי בשבילי זה שזה יתן לנו בארץ וכל יהודי העולם, תחושה של גאווה. נחנו נרגיש קצת יותר בטוחים בעצמנו והגאווה הזאת מחממת לי את הלב. אני חושב שעשינו משהו".

חדר הבקרה של התעשייה האווירית, הערב(צילום: אתר רשמי, אלון רון)
בראשית בסלפי עם כדור הארץ(צילום: בראשית)

מוקדם יותר, ראש פרויקט החללית "בראשית" בעמותת SpaceIL, יגאל הראל, הסביר על תהליך הנחיתה. "החללית מתוכננת לנחות באתר הנחיתה 'הים השקט' שעל הירח, אזור שנבחר על ידי התעשייה האווירית מכמה סיבות: הוא יחסית שטוח, אין בו מבחינה סטטיסטית אבנים או מכתשים ויש בו שדה מגנטי מקומי", אמר הראל.

"במהלך הנחיתה, החללית תמדוד את השדה המגנטי על הירח, עבור ניסוי מדעי שנערך בשיתוף מכון ויצמן", סיפר הראל. "יש פה נתונים שהם לא מדויקים ולכן יש סחיפות. משרטטים אליפסה על פני הקרקע ובתוכה, בסבירות מאוד גבוה, תנחת החללית. זה לא מטר על מטר, כי המנועים לא עובדים במודלים שלנו ויש סחיפות ותופעות שהן בדרך כלל קורות". לדבריו, "כמו שמכוונים קליע של תותח למטרה, הוא לא פוגע בפעם הראשונה כי פתאום משפיעה הרוח וכל מיני משתנים ויש חוסר איזון. גם פה יש סחיפות של מערכת הניווט ומנועים שלא תמיד עובדים כנדרש ולכן יש את אליפסת אי הוודאות שהתוכה אנחנו משערים בסבירות מאוד גבוהה איפה ננחת".

ילדים צופים בטלסקופ במצפה הכוכבים בגבעתיים(צילום: ראובן קסטרו)
ילדים ממתינים לנחיתה במצפה הכוכבים של גבעתיים(צילום: ראובן קסטרו)

נתניהו הדגיש לפני ניסיון הנחיתה כי המדינות האחרות שנחתו על הירח "גדולות מאיתנו בעשרות אם לא מאות מונים", לדבריו, "מה שכביר אצלנו, בלתי נדלה אצלנו, זו התעוזה, היוזמה, הדמיון, ההתמדה, הדביקות במשימה, הרי אלו הדברים שאפשרו לנו להשיג את מה שהשגנו כאן ב-70 שנה מעפר. הרצל אמר: אם תרצו אין זו אגדה. אתם רציתם והפכתם לאגדה. אמר גם מישהו אחר, 'אנחנו על המפה'. היום אנחנו יכולים להגיד שאנחנו על המפה על הירח. זה הישג פנטסטי".

(עדכון ראשון: 14:23)

ילדים צופים בטלסקופ במצפה הכוכבים בגבעתיים(צילום: ראובן קסטרו)
חדר הבקרה של התעשייה האווירית, הערב(צילום: אתר רשמי, אלון רון)
נתניהו בחדר הבקרה של התעשייה האווירית(צילום: אתר רשמי, אלון רון)
ילדים ממתינים לנחיתה במצפה הכוכבים של גבעתיים(צילום: ראובן קסטרו)
פעילויות לילדים במהלך הצפייה בנחיתת החללית בראשית(צילום: ראובן קסטרו)
חדר הבקרה של התעשייה האווירית, הערב(צילום: אתר רשמי, אלון רון)
חדר הבקרה של התעשייה האווירית, הערב(צילום: אתר רשמי, אלון רון)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully